A minap pozitív meglepetésként tapasztaltuk a Vértesben, hogy egy Szárligetről induló túra rajtjánál mindenkinek fertőtlenítőszeres műanyagládába kellett lépnie mielőtt elindult a túrára, a Vértesi Erdő munkatársai pedig felügyelték ezt. Megkérdeztük a Vértesi Erdő Zrt.-t, hogy mi az oka a cipőtisztításnak, köze van-e az afrikai sertéspestishez, hiszen ez a térség nem a legérintettebb a vírust illetően. Kíváncsiak voltunk, miért alkalmaznak óvintézkedést, és mi az oka ennek a nagy mértékű higiéniának. Az erdőgazdaság arról tájékoztatta az agrárszektor.hu-t, hogy
"Az afrikai sertéspestis (továbbiakban: ASP) dunántúli diagnosztizálásának következtében a Vértesi Erdő Zrt. vagyonkezelésébe tartozó területek döntő többsége 2019. októberében a járvány szempontjából közepes, illetve magas kockázati besorolásba került. Az erdőgazdaság ennek következtében az országos, a megyei és járási főállatorvosok határozataira épülő, saját, részletes ASP eljárásrendet alkotott. Emellett folyamatosan együttműködik a térség vadgazdálkodóival a járványügyi feladatok minél hatékonyabb végrehajtása érdekében.
Fontos továbbá, hogy az erdőterületek egyéni látogatói is megismerjék és betartsák az ASP miatt bevezetett szabályokat, melyben segítséget nyújtanak a NÉBIH tematikus oldalán megjelenő, kifejezetten kirándulóknak szóló információk is. A járványhelyzetben bekövetkezett decemberi kedvezőtlen változások (nyomonkövethető: http://airterkep.nebih.gov.hu/aaijo/asp/asp.htm) indokolttá teszik, hogy a Vértesi Erdő Zrt. a járványveszély csökkentése érdekében minden rendelkezésére álló eszközzel a továbbiakban is közreműködjön."
A Vértes Erdő Zrt. óvintézkedésével kapcsolatban megkérdeztük a Nébih-et is, arra voltunk kíváncsiak, ez mennyire bevett gyakorlat, esetleg más erdészeteknél is jellemzőek-e hasonló intézkedések. A hatóság válaszából kiderült, hogy mivel a vírus rendkívül ellenálló, a környezetben hosszú időn keresztül fertőzőképes marad, éppen ezért például a vírussal szennyezett cipővel is nagy távolságra eljuttathatja az ember a betegséget. Ugyanakkor arról nincs tudomásuk, hogy az egyes erdészetek, tájvédelmi körzetek, nemzeti parkok önálló, saját hatáskörben milyen intézkedéseket rendeltek el. Hozzátették, a Vértesben az intézkedés bevezetése megelőző célzatú lehet, pontosan azért, hogy az afrikai sertéspestis vírusával még nem fertőzött területre annak bejutását megakadályozzák.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a Budai-hegységben, ahol találtak afrikai sertéspestises vaddisznót, alkalmaznak bármilyen óvintézkedést a vírus távoltartására. Közölték,
A Nébih-et arról is kérdeztük, mennyire válhat be a Vértes Erdő Zrt. által alkalmazott óvintézkedés. Azt írták, minden óvintézkedés annyit ér, amennyit betartanak belőle, de sajnálatos módon az emberi felelőtlenség, gondatlanság, alul-informáltság a legjobb szándékú intézkedés hatékonyságát is képes csökkenteni.
- írták.