Csányi Sándor és Csányi Attila
Csányi Sándor vagyona 2018-ban 320 milliárd forint volt, a napi.hu becslése szerint ez 2019-re már 360 milliárd forintra növekedett. A Forbes-nál a legértékesebb 100 százalékban magyar tulajdonban lévő vállalatok között idén a hatodik helyen végzett a Csányi érdekeltségébe tartozó Bonafarm Csoport, amelynek 2018-ban 570 milliárd forint volt a nettó árbevétele. Csányi agrárbirodalmát, ahova olyan cégek tartoznak, mint a Pick, a Herz, a Hungerit, az MCS Vágóhíd, a bólyi és a dalmandi agrárkombinát, a pápai Agroprodukt, a bábolnai takarmánygyár, a Sole-Mizo tejipari cég és a KITE, ma már fia, Csányi Attila irányítja. Attila a tanulmányait a Corvinus Egyetemen, a kaliforniai Berkeley Egyetemen és a Columbia Business Schoolon végezte. A Bonafarm előtt 4 évig a McKinsey & Company elemzőjeként dolgozott.
A cégcsoport mintegy 40 ezer hektáron gazdálkodik, emellett évi egymillió sertést dolgoz fel a hozzá tartozó mohácsi vágóhídon. A Hungerit nettó árbevétele 2018-ban közel 50 milliárd forint volt, a Bonafarm Zrt. tavaly mintegy 200 milliárd forint árbevételt ért el, a nádudvari KITE Zrt., amely Magyarország legnagyobb agrárintegrátora, 2018-ban több mint 290 milliárd forintos nettó árbevétellel rendelkezett, míg a Pick Szeged 63 milliárd forintot könyvelhetett el. 2020-ban kezdődhet el a Pick új gyártóüzemének építése egy 100 hektáros fejlesztési területen Szegeden. A beruházás révén 30 százalékkal növelik majd a nemespenészes szárazáruk mennyiségét. Az új üzem elsősorban az export bővítését teszi lehetővé. A Bonafarm Zrt. csaknem 100 milliárd forintnyi hatékonyságjavító és kapacitásbővítő beruházást tervez 10 éven belül. Csányi Attila abban bízik, hogy a vállalatcsoport hosszabb távon visszaszerzi a magyar élelmiszeripar hagyományos felvevőpiacait a határon túl is.
Mészáros Lőrinc
Mára az ország legnagyobb földbirtokosává nőtte ki magát Mészáros Lőrinc, mivel a hozzá köthető mezőgazdasági terület 40 ezer hektár körül jár. A milliárdos agrárbirodalmát a Talentis Agro Zrt. fogja össze, amelyet Csák Gyula, Purgai Ferenc, Makai Szabolcs, Vida Ildikó és Zimmermann István segítségével irányít. A holdinghoz tartozik többek között a Búzakalász 66 Felcsút Kft., az Aranykorona Zrt., a Hidasháti Zrt., az Agrosystem Zrt., az Aranka Malom Kft., a Kunhalom Agrária Kft., a Vért Vadászati Kft., a Canter Borház Kft., a Dereszla Kft., a Csabatáj Zrt., a Lajta-Hanság Zrt., a Sárvári Mg. Zrt. és a Szombathelyi Tangazdaság Zrt. Az utóbbi három cég csaknem 17 ezer hektáron gazdálkodik, és 2019 februárjában kerültek a milliárdos nevére. Emellett 2019 októberében a Talentis Agro Zrt. adásvételi szerződést kötött a Kartali Vagyonkezelő Zrt. teljes részvénycsomagjára, köztük a Gödöllői Tangazdaság Zrt.-re, és ezzel újabb 4500 hektárral bővült a földvagyon.
Mészáros Lőrinc más területeken is vezető befektetőnek számít, van ugyanis két nagy, az agráriumhoz kapcsolódó feldolgozóipari cége is, a Kall Ingredients Kft. és a Viresol Kft. A Kall fél millió tonna kukoricát dolgoz fel egy évben, melyből folyékony cukrok, kukoricacsíra-olaj, alkoholok és takarmány készül. A Viresol 250 ezer tonna búzából készít alapvetően keményítőt. A 2014-ben alapított Kall tavaly már 8,6 milliárd forintos árbevételt ért el, de egyre nagyobb veszteséget görget maga előtt. A 2015-ben alapított Viresol csaknem 600 millió forintos árbevételt ért el tavaly, üzemi eredménye pozitív.
Andrej Babis
Andrej Babis az Agrofert-holding tulajdonosaként eddig Csehország második leggazdagabb embere volt, idén azonban két helyet csúszott lefelé az Euro című cseh hetilap listáján. A holding értékét 71 milliárd koronára (923 milliárd forint) becsülték. Babi¹ vagyona már második éve apad. A holding nyeresége tavaly 63,5 százalékkal 1,67 milliárd koronára csökkent. Az Agroferthez tartozó legismertebb agráripari cégek a szlovákiai Duslo és a német SKW Piesteritz műtrágyagyárak.
A politikusnak Magyarországon is vannak vállalatai, a legnagyobb az IKR Agrár Kft., amelyik a korábbi IKR Zrt. inputanyag (műtrágya, növényvédő szer, vetőmag) és terménykereskedelmi üzletágait örökölte meg 2012-ben. Az IKR mezőgazdasági gépekkel foglalkozó részlegét pedig a szintén Babis érdekeltségében álló Agrotec Kft. vette át. Utóbbi 2013-ban kezdte meg a működését a cseh Agrotec Group hazai leányvállalataként. A két cég több közös telephelyet működtet Magyarországon. Babishoz tartozik a növényi olajok piacán 38 milliárdos árbevételt hozó NT Élelmiszertermelő Kft. és a sütőiparban tevékenykedő, 7,5 milliárdos árbevételű Ceres Zrt. is. Babis magyar agrár-élelmiszeripari cégei tavaly összesen 160 milliárd forintot termeltek.
Bige László
A Nitrogénművek Zrt. a 2000-es évek elején került Bige tulajdonába, aki 2004 és 2017 között mintegy 450 millió euró értékben végzett beruházásokat, ennek anyagi hátterét két nagyszabású kötvénykibocsátási akció teremtette meg. A cél a műtrágyagyártás korszerűsítése és a kapacitások évi 1,5 millió tonnára emelése volt. A 2018-as évet a Nitrogénművek veszteséggel zárta a (-14,5 Mrd Ft). Eközben a cégcsoport kereskedelemre szakosodott tagja, az Nzrt-Trade Kft. megduplázta adózás előtti eredményét, és ezzel a legeredményesebb Bige-érdekeltség lett. A Gazdasági Versenyhivatal éppen azt vizsgálja, hogy a kereskedő cég szabályosan értékesítette-e a műtrágyákat. 2018 novembere óta vizsgálat folyik a szolnoki gyárban is, ahol a kénsavüzem működését kifogásolta a katasztrófavédelem, annak működését hónapokra fel is függesztette, ezzel 300 millió forintos kárt okozva a társaságnak. Bige László - aki egy rivális összehangolt támadását sejti a vizsgálatok mögött - kártérítési pert helyezett kilátásba. A Nitrogénművek tavaly és idén is csökkenteni tudta eladósodottságát, ugyanakkor Bige László vagyona a korábbi 220 milliárd forintról 170 milliárd forintra apadt "A 100 leggazdagabb magyar" legfrissebb listája szerint. Ezzel még mindig ő az ötödik leggazdagabb ember Magyarországon.
Szabó Levente
Szabó Levente 2014 novembere óta a KITE Zrt. vezérigazgatójaként irányítja a céget. A 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat részvényesei a dolgozók, illetve magánszemélyek, több mint 100 cégjegyzésre jogosultat tart számon az Opten. A KITE Zrt. 2018-ban már 291 milliárdos árbevételt produkált. Adózás előtti eredménye is folyamatosan nő, átlépte a 4,3 milliárdot. A több mint 1400 főt foglalkoztató cég Magyarország legjelentősebb inputanyag-forgalmazója, bevételeinek több mint fele a műtrágya, a vetőmag és a növényvédő szerek eladásából származik. A cég az inputok fejében terményt is felvásárol, ezek forgalmazása adja a bevételeinek mintegy harmadát. A harmadik legnagyobb üzleti szegmenst a gépek kereskedelme, szervizelése, alkatrészekkel való ellátása és a kapcsolódó pénzügyi szolgáltatások adják. A cég évtizedek óta a John Deere kizárólagos hazai forgalmazója. 2015 végére - egy kétéves folyamat végén - a vállalat lényegében Csányi Sándor tulajdonába került.
A cikk nyomtatott formában az Agrárszektor "Az 50 legbefolyásosabb személy a magyar agráriumban" című kiadványában jelent meg.
Címlapkép forrása: MTI/Vasvári Tamás