Egyszerűsített öntözési vízhasználat fogalma: 100 ha alatti öntözendő terület esetében olyan öntözési célú vízhasználat, amely során a vízkivétel és a vízellátás ideiglenes szivattyúállással - telepített vízelosztó-hálózat nélkül - felszíni vízből biztosított a rendelkezésre állásig - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Az egyszerűsített öntözési vízhasználatra szóló vízjogi üzemeltetési engedély - a talajvédelmi hatóság által előírt felülvizsgálatnak a vízjogi engedélyben történő rögzítése mellett - az egyszerűsített talajvédelmi terv alapján kialakított talajvédelmi szakhatósági állásfoglalásban meghatározott időtartamig, de legfeljebb öt évig hatályos.
Fontos, hogy az egyszerűsített öntözési vízhasználat nem összekeverendő a hosszú távú öntözési vízhasználatra vonatkozó vízjogi üzemeltetési engedéllyel, amely a talajvédelmi hatóság szakhatósági állásfoglalásában meghatározott időtartamra, de legfeljebb 20 évre adható ki. Egyszerűsített öntözési vízhasználatra vonatkozó dokumentáció tartalmi követelményei a következők:
1) Általános adatok
- Kérelmező adatai, elérhetősége (név, cím, adóazonosító jel, adószám).
- Meghatalmazott adatai, elérhetősége (név, cím, adóazonosító jel, adószám).
- Kérelem tartalma: * új (üzemeltetési) engedély iránti kérelem; * meglévő engedély módosítása (időbeli hatály módosítása/engedélyes személyében bekövetkezett változás/engedélyezett vízmennyiség módosítása/műszaki adatokban bekövetkezett változás);
- Az engedélyezéssel közvetlenül érintett felszíni vagy felszín alatti víz vagyonkezelő) neve, azaz területileg illetékes vízügyi igazgatóság megnevezése.
- A műszaki dokumentáció elkészítésére jogosult nyilatkozata a megbízásáról és a jogosultságáról.
2) Kérelmezett/engedélyezett vízhasználat adatai
- A vízhasználat megnevezése.
- Az érintett terület helye: település, cím, helyrajzi szám, EOV koordináták.
- Műszaki leírás: * a vízkivétel helye: az öntöző- vagy belvízcsatorna és az annak vizét szolgáltató megnevezése, szelvényszáma vagy a vizet adó vízfolyás megnevezése és szelvényszáma vagy pedig a vizet adó tó, holtág, illetőleg tározó megnevezése; * az öntözendő terület településnevének és helyrajzi számának megadása, illetve adott helyrajzi számú területen belüli öntözni kívánt részterület esetén annak pontos lehatárolás; * az öntözés módja és megvalósítása, valamint az öntözendő terület nagysága, növénykultúrája; * vízigényszámítás, a felhasználandó öntözővíz mennyisége (l/s, m3/év), valamint csúcsmennyisége (l/s) és az üzemelés napi leghosszabb időtartama.
- Egyszerűsített talajvédelmi terv.
3) A megszüntetési engedélyezési eljáráshoz szükséges egyszerűsített dokumentáció tartalma (a 2. pontban foglaltak helyett)
- A vízkivétel helye: az öntöző- vagy belvízcsatorna és az annak vizét szolgáltató megnevezése, szelvényszáma vagy a vizet adó vízfolyás megnevezése és szelvényszáma vagy pedig a vizet adó tó, holtág, illetőleg tározó megnevezése.
- Az öntözött terület településnevének és helyrajzi számának megadása, illetve adott helyrajzi számú területen belül öntözött részterület esetén annak pontos lehatárolása.
- A felhasznált öntözővíz mennyisége (l/s, m3/év).
4) A tervezett vízilétesítmények részletes műszaki adatai:
- öntözőrendszer,
- öntözőfürt,
- szivattyútelep, szivattyúállás,
- kút, kútfürt,
- vízfolyás, tározó,
- vízhozammérő műtárgy,
- felszín alatti vízelvonás - vízterhelési pont,
- felszíni vízkivétel - vízterhelési pont,
- felszíni vízbevezetés - vízterhelési pont,
- az öntözőtelep vagy rizstelep estében.
Vonatkozó jogszabályok:
- vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet
- a vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentáció tartalmáról szóló 41/2017. (XII. 29.) BM rendelet