Az eset Észak-Rajna-Vesztfáliában történt egy biogazdaságban. Még nem tudni hogyan, de az első feltételezés szerint egy használt autóakkumulátor okozta a bajt. Valahogy a szilázsba keveredett, és a takarmány savas közegében kiszivárgó ólom lényegében a gazdaság összes állatával végzett. Az ólom-acetát ráadásul enyhén ecetsavas, édeskés ízű anyag, a szilázsban sem az embernek, sem az állatnak nem tűnik fel a jelenléte. Fogyasztása enyhébb esetben is gyomorgörcsökkel, étvágy és testsúlyvesztéssel jár.
A biogazdaságban azonban a 46 egyedből álló angus-állomány teljes egésze odaveszett, amelyik állat nem pusztult el, azt a hatóság küldte vágóhídra részint könyörületből, részint a testükben kimutatható magas ólomszennyezés miatt. Elsőként a legesendőbb állatok, a borjak kezdtek el hullani, majd a többiek étvágya is csökkent. A kihívott állatorvos ólommérgezést diagnosztizált. Egyelőre nem tudni, hogyan került a szilázsba ólom. A gazdálkodó szerint egy illegálisan lerakott autóakkumulátor lehet a baj forrása, ami valamiképpen az erjeszett takarmányban kötött ki.
A nyomozóhatóság azonban nem tudja elképzelni, hogyan kerülhet egy szecskázott takarmányba egy komplett akkumulátor, és az sem világos, hogy lehet akkor jelen az ólom-acetát egyszerre legalább öt, különálló bálába csomagolt erjesztettt takarmányban. Pillanatnyilag az sem zárható ki, hogy valaki szándékosan juttatott ólom-acetátot az állatok takarmányába.
Forrás: agrarheute.com.