agrarszektor.hu • 2020. március 14. 14:30
2020 márciusától elérhető a Nébih új, növényvédő szeres kezelések bejelentésére szolgáló elektronikus felülete. Az adatok egy részét a hivatal interaktív térkép formájában is feldolgozza. A cél, hogy - a gazdálkodók bejelentései alapján - a méhészek e térképen keresztül hasznos információkat kaphassanak a növényvédelmi kezelésekről. A rendszer sikeres működéséhez elengedhetetlen a gazdálkodók aktív közreműködése.
A március óta elérhető új űrlap segítségével a gazdálkodók önkéntes alapon, elektronikusan jelenthetik be a növényvédelmi kezeléseikhez kapcsolódó adatokat - írja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). Így például a kezelt növényi kultúrát, a kezelés időpontját, helyét, terület nagyságát, a felhasznált növényvédő szereket és azok mennyiségét.
A gazdálkodók az elektronikus űrlap kitöltését a Nébih Ügyfélprofil rendszerét használva indíthatják el. A rendszer legegyszerűbben a Nébih Portál főoldalán, az Ügyfélprofil gombra kattintva érhető el. Az elektronikus űrlap kitöltéséhez (az ügyfélkapus azonosítást követően) az Ügyintézés menüpont Növényvédelmi kezelések adatszolgáltatás ügyet kell kiválasztani (https://upr.nebih.gov.hu/ng/ugyintezes/ugykatalogus/ugyleiras/F0081-S0031-U0015). Az adatfeltöltést saját maguk, cégképviselőjük vagy meghatalmazottjuk segítségével egyaránt megtehetik. A bejelentés befogadásáról a gazdálkodó ügyfélkapujára, vagy cégkapujára tájékoztató üzenetet küld a rendszer.
Az űrlap számos, kitöltést segítő és kényelmi funkcióval is rendelkezik. Például egy bejelentés alkalmával több kezelés is felvihető egy adott területhez, illetve a kiválasztott növényvédő szer hatóanyagait a rendszer automatikusan kitölti. (A publikus térképen a növényvédő szer nem jelenik meg, ott kizárólag a hatóanyag lesz látható.)
A gazdálkodók által benyújtott, nyilvánosságra hozható adatokat a Nébih Téradat Tárházának segítségével, térképes megjelenítéssel teszi közzé (https://terkepportal.nebih.gov.hu/). A nyilvános térképfelületen az érdeklődők keresést indíthatnak, nemcsak egy adott helyszínre, hanem akár konkrét növénykultúrára, hatóanyagra vagy kezelési időszakra, illetve ezek kombinációira is.