A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 12 százalékkal 7 ezer tonnára csökkent 2020 január-márciusában az egy évvel korábban külpiacon eladott mennyiséghez viszonyítva - derül ki a NAIK AKI legfrissebb jelentéséből. A legfőbb partnerek Románia, Ausztria és Szlovákia voltak. Romániába 16, Ausztriába 25 százalékkal kevesebb sertés került, míg Szlovákiába több mint a négyszeresére nőtt az export. Az élősertés-behozatal 38 százalékkal 18,7 ezer tonnára nőtt a megfigyelt időszakban, a legnagyobb beszállítók Szlovákia, Németország és Horvátország voltak. A nemzetközi piacon értékesített sertéshús mennyisége 9,9 százalékkal (33,3 ezer tonnára), értéke 56 százalékkal nőtt 2020 első negyedévében a 2019. január-márciusihoz képest. A legtöbb sertéshúst Romániába, Horvátországba és Olaszországba szállították, mindhárom célpiacra emelkedett a kivitel. A sertéshúsimport volumene nem változott jelentősen, 45,9 ezer tonna volt, ugyanakkor értéke 55 százalékkal növekedett. A sertéshús 61 százaléka Németországból, Spanyolországból és Lengyelországból származott. A NAIK AKI PÁIR adatai szerint a hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül 537 forint/kilogramm hasított meleg súly volt 2020 májusában, ami 4 százalékos csökkenést jelentett az egy évvel korábbi átlagárhoz képest. A darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára 6 százalékkal nőtt 2020 májusában 2019 azonos hónapjához képest. A KSH adatai szerint a rövidkaraj és a sertéscomb fogyasztói ára egyaránt 23 százalékkal emelkedett ugyanekkor.
gazdasági hatásainak kezelésére biztosított 25 milliárd forintnyi, támogatási programot, amelyek a mezőgazdasági termelőket, termelői szervezeteket és élelmiszeripari vállalkozásokat segítik. A támogatási program első - június legvégétől két héten keresztül tartó - kérelembenyújtási szakaszában nyílik meg az élelmiszeripar számára egy 8 milliárd forintos, a sertéstartók részére egy 2,75 milliárd forintos támogatási keretösszeg. A sertéságazati támogatás alapja az állatjóléti támogatások során igazolt állategység. A második szakaszban - július második felében - nyílik meg a juh- és húsmarha ágazat számára az 1-1 milliárd forintos keretösszegű támogatási lehetőség. E támogatások alapja a tej- és húshasznú szarvasmarhák, valamint a juhok tekintetében 2019. évi állatlétszámok.
Európai Unió
Az Európai Bizottság áprilisban megjelent rövid távú előrevetítése szerint az EU sertéshústermelése várhatóan 23,2 millió tonna lesz 2020-ban, csaknem 1 százalékkal emelkedhet az előző évihez képest. Az Európai Unió 4,7 millió tonna (+12 százalék) sertéshúst exportálhat az idén. Az unió sertéshúsimportja a 2019. évinél 11 százalékkal lehet több (171 ezer tonna) 2020-ban. A közösség sertéshúsfogyasztása 2 százalékkal csökkenhet az idén. Az EU-ban a sertéshús egy főre jutó fogyasztása 32,5 kilogramm lehet 2020-ban. Az uniós sertéspiac szempontjából továbbra is az afrikai sertéspestis terjedését tekintik a legnagyobb veszélyforrásnak, ami jelenleg is tíz tagországban van jelen.
Az Európai Bizottság közlése szerint az Európai Unió 4 százalékkal több, 1,4 millió tonna (friss, fagyasztott és feldolgozott) sertéshúst értékesített a nemzetközi piacon 2020 első negyedévében, mint egy évvel korábban. Az export 54 százaléka Kínába irányult, ahova az egy évvel korábbinál 76 százalékkal több, 756 ezer tonna uniós sertéshús került a vizsgált időszakban. További nagy célpiac az Egyesült Királyság (171 ezer tonna), illetve Japán (102 ezer tonna): az Egyesült Királyságba 37 százalékkal, Japánba pedig 15 százalékkal csökkent a kivitel.
Világ
Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) áprilisban megjelent rövid távú projekciója szerint a világ sertéshústermelése 7,6 millió tonnával 94,3 millió tonnára mérséklődhet az idén a 2019. évihez képest, főként az afrikai sertéspestissel érintett ázsiai országok (Kína, Vietnám, Fülöp-szigetek) kibocsátásának csökkenése miatt. A jelentős sertéstartó országok közül az EU, az USA, Brazília és Oroszország előreláthatóan növeli a termelését, míg Kínában 20 százalékos visszaesés várható. A sertéshústermelés mérséklődése mellett az ázsiai ország sertéshús iránti kereslete a nemzetközi piacon erős marad, így a globális kereskedelem élénkülhet: a sertéshúsexport 12 százalékkal 10,5 millió tonnára, a sertéshúsimport pedig 14 százalékkal 9,6 millió tonnára emelkedhet az idei esztendőben az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A globális import 40 százaléka Kínába irányul. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezet (FAO) júniusban megjelent előrevetítése hasonló tendenciát valószínűsít a globális sertéspiacon, mint az USDA áprilisi projekciója: 8 százalékkal csökkenő sertéshús-kibocsátást és 12 százalék körüli élénkülést várnak a sertéshús-kereskedelemben (export, import egyaránt) az idei évben.