Takarék Agrár24 • 2020. augusztus 25. 07:00
Egy korábbi bejegyzésünkben foglalkoztunk a hazai tejárak kérdésével és megállapítottuk, hogy elsősorban a beltartalom és a belföldi feldolgozói kapacitások elégtelensége felelős az uniós szinten a legalacsonyabbak közé tartozó felvásárlási árakért. Most nézzük meg, látható-e az eddigi beruházások hatása a belföldi tejfeldolgozók felvásárlásaiban?
A hazai tejiparban az elmúlt években jelentős fejlesztéseket történtek köszönhetően az ágazatba beáramló jelentős támogatásoknak is. Nagy István agrárminiszter nyilatkozata alapján a magyar tejipart a 2014 és 2020 közötti időszakban közel 26 milliárd forint hazai és uniós támogatás segítette - 50%-os támogatás intenzitás mellett ez legalább 52 milliárd forint beruházást jelent, de számos fejlesztés saját forrásból valósult meg, így a teljes beruházási érték elérheti akár a 70-80 milliárd forintot is. Az előbbiek következtében a hazai tejiparban számos kapacitásnövelő fejlesztést jelentettek be az elmúlt 2 évben - több új kisebb-közepes tejüzem került átadásra, jellemzően a meglévő tejhasznú tehenészetre alapozva, de mellette a hazai ágazat jelentősebb szereplői is több kapacitásnövelő beruházást hajtottak végre. A hazai fejlesztések közül kiemelendő az Alföldi Tej Kft. debreceni sajtüzemének tavalyi átadása - a 15 milliárd forintos beruházással egy évi 8.000 tonna kapacitású modern sajtüzem került átadásra, amely a hazai sajtimport akár hetedét is képes kiváltani.
A beruházásokra vonatkozóan elérhető elméleti maximális kapacitás adatok alapján a hazai tejfeldolgozók kapacitása akár évi 150 ezer tonnát is meghaladóan növekedhet. Vajon az átadott beruházások hatása látszódik-e már a hazai tejfelvásárlás volumenében is?
A fenti kérdésre a válasz egyértelműen, igen: KSH adatok alapján a hazai tejfeldolgozók által felvásárolt tehéntej mennyisége a 12 havi gördülő mennyiség alapján 2019 második felétől folyamatos emelkedést mutat. A 2020. júniusi adatok alapján az előző év hasonló időszakához képest a növekedés mértéke meghaladja +4%-t, illetve a +64 ezer tonnát. A hazai tejfelvásárlás növekedése mindenképpen pozitív, mivel a hazai megtermelt tehéntej kevesebb mint 80%-a került itthon feldolgozásra, ami uniós szinten is az egyik legalacsonyabb érték (az uniós átlag 95%). A hazai tejhasznú szarvasmarha ágazat tejtermelése is növekszik, idén elérheti akár az évi 2 millió tonnát is. A tejipari beruházások felfutásával ugyanakkor a növekvő hazai tehéntej termelés mellett csökkenhet a nyerstej exportunk is, amellyel a feldolgozottság, hozzáadott érték tekintetében (jelenleg elsődlegesen nyerstejet exportálunk és feldolgozott tejterméket importálunk) a külkereskedelmi egyenlegünk is javulhat.
Írta: Magyar Attila - Takarékbank Agrárcentrum