Ezt sokan nem tudják: mutatjuk, mi a teendő a kiürült növényvédő szeres flakonokkal

Ezt sokan nem tudják: mutatjuk, mi a teendő a kiürült növényvédő szeres flakonokkal

agrarszektor.hu
Az üres, háromszor kiöblített növényvédő szeres göngyölegek és csávázott vetőmagos csomagolóanyagok gyűjtése Magyarországon 2003 óta nonprofit vállalkozás keretében működik. Ez a vállalkozás, a CSEBER - Csomagolóeszköz Begyűjtési Rendszer tagja az Európai Növényvédelmi Szövetség által létrehozott speciális hulladékszakmai munkacsoportnak, olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán.

Az Európai Unió területén működő visszagyűjtési rendszerek közös célkitűzése a növényvédő szerrel szennyezett göngyölegek 75%-ának visszagyűjtése. Ezt az áhított célt elsőként a 2020-as évre fogalmazta meg az European Crop Protection Association "Container Management" munkacsoportja. Az igazi cél természetesen az, hogy minden egyes kiürült és háromszor kiöblített göngyöleg visszaérkezzen a gyűjtőrendszerekbe és megfelelő előkezelést követően biztonságosan újrahasznosításra kerüljön, írta meg a NAK.

A növényvédő szeres kannák a háromszori kiöblítést követően kiválóan alkalmasak az anyagában újrahasznosításra, mivel ezek a csomagolóeszközök általában a legjobb minőségű alapanyagok felhasználásával készültek (HDPE). Európa-szerte számos példa mutatja, hogy kis odafigyeléssel a hulladékká vált műanyag kannánkból kiváló minőségű, új műanyag termékeket lehet előállítani. Az ilyen módon újrahasznosított műanyagok felhasználási területe korlátozott; kizárólag olyan végtermékek előállítására használhatók fel, melyek esetében a termék nincs kitéve gyakori emberi érintésnek (pl: földalatti kábelvédő csövek).

A CSEBER szerint különösen fontos a növényvédő szeres göngyölegek biztonságos és felelősségteljes kezelése. A göngyölegek megfelelő kiöblítésével a benne található termék több, mint 99,99%-a kinyerhető. A göngyölegek szakszerű öblítését a nonprofit vállalkozás weboldalán található oktatófilmek mutatják be. Külön film készült az integrált mosóberendezéssel felszerelt permetezőgépek, az integrált mosóberendezés nélküli permetezőgépek és a háti permetezőgépek használóinak is. Az öblítéshez felhasznált vizet minden esetben a permetezőgép tartályába kell beleönteni - ezzel is növelve a permetlébe jutó hatóanyagok mennyiségét.

A nem megfelelően kiöblített kannák jelenléte veszélybe sodorná a műanyagok biztonságos újrahasznosítását, ezért a cég megkezdte szemléletformáló programját: a "Három a magyar igazság" kampányt. A kampány célja a göngyölegek háromszori kiöblítésének népszerűsítése a gazdálkodók körében. Ebben a programban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is részt vesz stratégiai együttműködés keretében.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?