2024. november 25. hétfő Katalin
Vidékfejlesztési Program újratöltve

Vidékfejlesztési Program újratöltve (x)

agrarszektor.hu
80 milliárd forintnyi támogatásra érdemes felkészülni

Augusztus végén megjelentek a Széchenyi 2020 weboldalán az Állattartó telepek fejlesztésének támogatására és Kertészeti üzemek korszerűsítésére igénybe vehető támogatások felhívásai. A Takarékbank felkészült, hogy a garanciától a különböző hitelekig a gazdálkodók minden forrásbevonási igényére megoldást találjon. 

Az elmúlt három évben a Takarék Csoport több mint 1000 fejlesztési projekthez nyújtott finanszírozást, ezek közül 200-at meghaladó számban állattartó teleppel kapcsolatos beruházáshoz és mintegy 170 esetben kertészethez köthető hitelcélhoz adott forrást.

Mint ismert, a most kiírt (VP2-4.1.1-20 kódú), Állattartó telepek fejlesztésének támogatása jogcímre 50 milliárd Ft keretösszeget különítettek el, a támogatott projektek várható száma 200-250 darab körül alakul majd. A Kertészeti üzemek korszerűsítésére (VP2-4.1.3-20) összesen 30 milliárd Ft-ot irányoztak elő, itt 250-300 nyertes projekt várható. Támogatás igényelhető új ingatlanberuházáshoz, vagy felújításhoz kapcsolódó infrastruktúra, gépek és eszközök beszerzéséhez, továbbá a fenntarthatóságot szolgáló fejlesztésekhez (megújuló energia, hatékonyság növelése).

A Takarékbank időben felkészült, hogy teljes körű finanszírozási megoldást nyújtson a vállalkozók minden forrásigényére. A Takarék VP Komplex termékcsaládon belül az elemek az ügyfél igényei szerint vehetőek igénybe, azaz részenként is kérhetőek:

- ha támogatási előleget hív le, a Takarék VP Garancia szolgál annak biztosítékául,
- az alapvetően utófinanszírozású támogatáshoz való gyorsabb hozzájutást segíti elő a Takarék VP támogatás előfinanszírozási hitel,
- a támogatáson felüli önerő kiegészítésére a Takarék VP beruházási hitel ajánlott,
- míg a Takarék VP kiegészítő forgóeszköz hitel a beruházással összefüggésben felmerülő többlet forgóeszközt segít biztosítani.

A termékcsaládot akár 10 százalék önerő mellett is igénybe lehet venni az ügyfél és a projekt banki megítélésének függvényében.

A korábbiakhoz képest újdonság, hogy már a pályázat benyújtásakor igényelhető a finanszírozás, így a Takarékbank várja a már pályázatot leadó gazdálkodókat. (Friss hír, hogy az Állatartó telepek fejlesztésére kiírt 50 milliárd Ft-os keretnél már annyi pályázat érkezett az irányító hatósághoz, hogy november 3-tól felfüggesztésre is került átemenetileg az ezen jogcímre érkező pályázatok további befogadása). 

A bank szakemberei az igénylőknek indikatív ajánlatot adnak, így előre kalkulálhatóak mind a finanszírozási költségek, mind a feltételek (önerő, fedezet), sőt, a támogatói okirat kiállításáig akár aláírt hitelszerződéssel is rendelkezhet az ügyfél.

A bank szakemberei felhívják a figyelmet, hogy a különféle támogatott konstrukciókkal további költségeket tudnak megtakarítani a gazdálkodók.

A Takarék VP Komplex termékcsalád minden hitel típusú eleme - azaz a beruházási hitel, a támogatás előfinanszírozás és a forgóeszközhitel - mögé lehetőség van az MNB Növekedési Hitelprogram által biztosított forrást bevonni, amely segítségével a teljes futamidőre fixálható a hitelkamat, legfeljebb 2,5 százalékos mértékben.

Új támogatott termék az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel Plusz konstrukció, amely a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében jött létre és alkalmas a Vidékfejlesztési Programból támogatott beruházások kiegészítő finanszírozására és az egyszeri (szerződéskötési és folyósítási) díjakon kívül, a futamidő alatt 0,5 százalék mértékű ügyfél által fizetendő ügyleti kamatba és 0,5 százalék (max.3 éves futamidő esetén), illetve 1,0 százalék (3-6 éves futamidő esetén) mértékű ügyfél által fizetendő kezességi díjba kerül. A konstrukcióban - az általában a banki finanszírozásnál megszokotthoz viszonyítva - kis mértékű saját fedezet szükséges, amelyet az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány90 százalékos készfizető kezessége és opcionális esetben a tulajdonos készfizető kezessége egészít ki. A kamat-, kezelési költség és kezességi díj támogatás összege nem terheli a gazdálkodó de minimis keretét, ezeket a támogatásokat átmeneti támogatási jogcímen kapja meg az ügyfél.

A bank felhívja a vállalkozók figyelmét, hogy az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel Plusz terméken kívül valamennyi takarékbanki konstrukció esetében is lehetőség van biztosítékként bevonni az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítványt, ahol elérhető az akár 90 százalékos kezesség is. A Krízis Agrárgarancia Program keretében garantált ügyletek szintén nem terhelik a vállalkozás de minimis keretét.

Mint látható, kedvező feltételekkel futó konstrukcióból több fajta is elérhető jelenleg a Takarékbanknál. A vállalkozás számára ideális megoldást az országszerte mintegy 50 helyszínen elérhető Takarék Agrárcentrumokban dolgozó szakértők segítenek összeállítani. 

A tájékoztatás nem teljes körű, és nem minősül a Ptk.6:64§-a szerinti ajánlatnak, nem jelent a Hitelintézet részéről szerződéskötési kötelezettséget. A Takarék Agrártámogatások Előfinanszírozási Gyorskölcsön igénybevételének részletes feltételei megtalálhatóak a Vállalkozások számára nyújtott hiteltermékek Általános Szerződési Feltételeiben és a Vállalkozói Hitel és Garancia Ügyletek elnevezésű Hirdetményben.

Bővebb információt ITT talál.

(X)

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. november 24. 14:02