Takarék Agrár24 • 2021. február 17. 07:00
Úgy tűnik, mintha választási taktikából kifolyólag a zöld agrárminiszterek blokkolnák az EU mezőgazdasági reformjának végrehajtásához sürgősen szükséges döntéseket.
Több kritika is érte a múlt pénteken - 2021. február 5-én - megtartott tartományi agrárminiszterek konferenciáját. A tizenkétórás tanácskozás végén ugyanis csak a fiatal gazdák további támogatásában tudtak megegyezni, ahelyett, hogy az Európai Unió agrárreformjának átültetésének mélységéről és ütemezéséről állapodtak volna meg. Egyes résztvevők és hozzáértők szerint ez különösen lehangoló és aggasztó.
Mindez azért történhetett, mert a zöldpárti agrárminiszterek minden további jelentős döntést, utalva a folyamatban lévő brüsszeli háromoldalú egyeztetésre (Trilog eljárás), blokkoltak. Ugyanakkor az a 2022-es átmeneti évre, az első és a második pillér közötti átcsoportosítás arányának megállapításához nem szükséges.
Különös helyzet alakult ki, miután több tartományban (összesen nyolcban) egyazon személy viszi a mezőgazdaság és a környezetvédelem ügyét. A pikáns helyzetet az is árnyalja, hogy az agrárminiszteri konferencián a miniszterek tanácskozhattak volna a 2023-tól életbe lépő közös agrárpolitika (KAP) számos vonatkozásáról is, mint például az ökológiai szabályozásról.
Érdekes, hogy szinte ugyanez a 8-as fogat hetekkel ezelőtt már bemutatta, a Környezetvédelmi Miniszterek Konferenciájának tagjaként, az agrárreform kapcsán támasztott észrevételeiket és követeléseiket. Mindez felveti a kérdést, hogy előfordulhat-e az a tényállás, miszerint a környezetvédelmi miniszterként meghozott döntéseiket, agrárminiszterként még korainak tartanának!
Lehetséges, hogy a választásokra való tekintettel a Zöldek időhúzásra játszanak, a gazdákat pedig bizonytalanságban tartják?
Érdekes kérdés, az mindenesetre biztos, hogy márciusban Baden-Württemberg és Rajna-vidék-Pfalz tartományokkal kezdődik a német választási ciklus, szeptemberi pedig Bundestag választás lesz a fókuszban.
Csupán választási tőkéből lehetséges lenne, hogy a Zöld agrárminiszterek az agrárreform végrehajtásáról szóló döntéseket a választások utánra akarják tolni?
Ez a taktika veszélyes lehet. Egyrészt a végletekig fokozhatja a gazdák nyugtalanságát és frusztrációiját, másrészt később a döntések meghozatalán még nagyobb lesz az időbeli nyomás. Így várhatóan a széles körben megvitatott és technikailag megalapozott döntések helyett ezután átgondolatlan, hibás döntések fognak maguknak utat találni.
Mindazonáltal a helyzetet tovább bonyolítja, hogy A Szövetségi Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Minisztérium között széleskörű megállapodás jött létre a rovarvédelemről és a növényvédő szerek használatáról. Ennek keretében, a 2019 szeptemberében elfogadott Rovarvédelmi Akcióprogram (API) szerdán (február 10-én) szinte változatlan formában került elfogadásra a szövetségi kabinet által. Ezt azonban a német gazdák igen kritikusan fogadják, ugyanúgy, mint az Élőhelyvédelmi Irányelv (FFH Gebiete) egyes rendelkezéseit, vagy akár a Glifozát-használat EU-nál is szigorúbb rendelkezéseit. A hírek hallatán ismét tüntetést helyzetek kilátásba.
Ráadásul
…egy tanulmány - ami az ökológia egyik alapelvét kérdőjelezi meg - szerint: "A nagyobb növényi biodiverzitás nem javítja automatikusan az állatvilág sokféleségét, ami megkérdőjelezi az "álmok mezejének" hipotézisét, amit eddig érvényesnek hittünk az ökológia tárgykörében.
A tanulmány alapján, úgy tűnik, hogy egy adott élőhely helyreállításához vagy fenntartásához sokkal többre van szükség, mint csak a növények nagyobb változatosságára. Tehát megkérdőjelezhető az, az ökológiai alapelv, miszerint a növények biodiverzitásának helyreállítása "automatikusan" az állatok és rovarok biológiai sokféleségének helyreállításához vezet.
Persze senki nem állítja, hogy a környezetvédelem nem szükséges és kiemelkedő jelentőségű, de ki mondja meg mi a környezetvédelem?
Az is környezetvédelem, ha a meghozott döntések végrehajtásába sokan "belepusztulnak"? Avagy hagyjuk az otthon ülő önjelölt, szakirányú, akárcsak középfokú végzettséggel sem rendelkező környezetvédőket dönteni abban, hogy a gazdák miként műveljék földjeiket és tartsák állataikat, ha egyáltalán azt majd megengedik!?
Kétség ne férjen hozzá, ez a folyamat is hasonlatos lehet a méhek pusztulásához - és nem véletlenül hoztam ezt a példát -. Ha majd nem lesz német gazda, aki megtermelje a világ legszigorúbb sztenderdjei szerint előállított élelmiszereket, akkor az utolsó állampolgár tényleg kapcsolja majd le a villanyt!
Írta: Dózsa Gergely - Takarékbank Agrárcentrum
Források:
https://www.agrarheute.com/politik/agrarverbaende-regierung-insektenschutzpaket-zurueckziehen-578042
https://www.agrarheute.com/politik/gruene-agrarminister-zeigen-wahres-gesicht-578033
https://www.agrarheute.com/politik/verhandlungen-insektenschutzpaket-dauern-proteste-577991
"Field of dreams"
https://www.sciencedaily.com/releases/2021/02/210202164522.htm