agrarszektor.hu • 2021. március 10. 08:37
Több európai országban is felütötte a fejét a lovak herpeszvírusának (EHV) egy rendkívül agresszívan terjedő idegrendszeri formája. A Nemzetközi Lovas Szövetség (FEI) 2021. március 1-től 28-ig azonnali hatállyal felfüggesztette a nemzetközi versenyek megtartását az európai kontinens 10 országában. Mivel az EHV fertőzés Magyarországot is érinti, így a Magyar Lovassport Szövetség hazánkban is bevezette a korlátozó rendelkezést a nemzeti rendezvények esetében. A Nébih felhívja a lótartók figyelmét, hogy állataik érdekében, ha a legenyhébb tüneteket is észlelik lovaikon, azonnal forduljanak szolgáltató állatorvosukhoz!
A lovak herpeszvírusának (Equine Herpes Virus, EHV) tömeges megjelenését a spanyolországi Valenciában észlelték, egy több mint 700 ló részvételével zajló eseményen - írja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Azóta már több európai országban, például Belgiumban, Franciaországban, Olaszországban, Svédországban, Svájcban és Németországban is regisztráltak megbetegedéseket, összesen csaknem 100 lónál. Közülük 10 állat elpusztult a fertőzés következtében.
A kialakult helyzet kapcsán dr. Bognár Lajos országos főállatorvos a kezdetektől egyeztetéseket folytat a Magyar Lovassport Szövetséggel. A hazai szervezet, az országos főállatorvossal egyetértésben, valamint a FEI ajánlásával összhangban, 2021. március 16-ig a hazai lovasversenyek felfüggesztése mellett döntött. Az intézkedést különösen az indokolja, hogy a legfrissebb rendelkezésre álló információk szerint Magyarországon is azonosítottak 7 fertőzött állatot.
Az EHV elleni védekezés az általános járványvédelmi szabályok betartása mellett vakcinázással történik. A jelenleg leginkább javasolt védekezési módszer a lovak forgalmának korlátozása, valamint a külföldről érkező állatok karanténba zárása egy hónapra. A Nébih felhívja a lótartók figyelmét, hogy amennyiben a legenyhébb tüneteket is észlelik lovaikon, azonnal forduljanak szolgáltató állatorvosukhoz! Minél előbb megkapja az állat a szakszerű ellátást, annál nagyobb az esély a betegség enyhébb lefolyására.
A lóherpesz sem Európában, sem Magyarországon nem tartozik a bejelentésre kötelezett betegségek közé. A vírusnak azonban vannak olyan, súlyos megbetegedést vagy akár pusztulást okozó, agresszív formái, amelyek miatt fontos a fertőzés mielőbbi felismerése. A Nébih együttműködik a Magyar Lógyógyász Állatorvosok Egyesületével, valamint a FEI és az Európai Lógyógyász Állatorvosok Egyesülete (FEEVA) által kijelölt laboratóriumokkal a betegséget okozó vírus aggresszív formájának jobb megértése érdekében.