2020 az agráriumnak sem volt könnyű, bár mindenki azt tartja egy válságálló ágazatról van szó, a pandémia itt is éreztette hatását - mondta Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese. Kiemelte, komoly probléma jelentkezett az ellátási láncokban (például műtrágya), emellett a különböző állatbetegségek is nehezítették a termelők dolgát, ugyanakkor a chiphiány szintén érinti agrárágazatot, hiszen az agrárium is egyre inkább modern gépekkel dolgozik. Mindezek ellenére a bankszektor és az OTP is úgy gondolta, megéri finanszírozni az agrárcégeket, de elmondható, hogy elsősorban a nagyobb cégek körében növekedett inkább a hitelállomány az utóbbi időben.
- tette hozzá Wolf László.
Az uniós csatlakozás után volt egy komoly veszőfutása a magyar élelmiszeriparnak és agráriumnak, amely egészen 2012-2013-ig tartott - tájékoztatott Dr. Feldman Zsolt az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára. Mint mondta, ebben az időszakban a mezőgazdaságban egyharmaddal, az élelmiszeriparban pedig egynegyeddel csökkent a hozzáadaott érték, 2013 óta azonban az agrárium hozzáadott értéke 50 százalékkal, az élelmiszeriparé pedig 17 százalékkal nőtt. Feldman Zsolt kiemelte, hatalmas összeg érkezik a magyar agráriumba a következő években, csak 2021-2022-ben 1500 milliárd forint forrás felhasználására nyílik majd lehetőség.
Az államtitkár arról is tájékoztatott, hogy a pályázatok kiírásánál fontos szempont volt még, hogy a május-júniusban megjelenő pályázatok után fokozatosan nyílnak majd meg a benyújtási alapok, ez a szakaszolás pedig lehetővé teszi, hogy az intézményrendszer folyamatosan fel tudja dolgozni a kérelmeket. Kiemelte, most jelenik majd meg a kertészeti üzemek megújítását segítő pályázat, 100 milliárd forintos keretösszeggel a precíziós gazdálkodásra történő átállást segítő pályázat, a gombatermesztésre fókuszáló pályázat, valamint két, az élelmiszerfeldolgozást segítő pályázat is érkezik, egy 50 milliárdos a kisebb fejlesztések, és egy 200 milliárdos a nagyobb projektek támogatására.
Szabó István, az OTP Bank Agrárágazati Igazgatóságának ügyvezető igazgatója szerint azt lehet látni, hogy a 2014 és 2020 közötti időszakban a kisebb vállalkozások kerültek előtérbe, ők egy integrátorhoz próbáltak csatlakozni, legyen szó akár baromfi- vagy sertéstenyésztésről. Beszélt arról is, hogy a kertészeti ágazat fejlődése lehetővé teheti azt, hogy import paradicsom helyett, akár hazai is megjelenhessen a boltokban a hidegebb hónapokban. Az ügyvezető igazgató elmondta, az OTP Agrár a Vidékfejlesztési Program sajátosságaihoz igazította és felgyorsította hitelezési folyamatát, hogy minél gördülékenyebb megoldásokkal egészíthesse ki a beruházások finanszírozását.
- fogalmazott.
Fontos, hogy a források igénylése előtt a gazdálkodó minél hamarabb keresse fel a bankját, és jelentkezzen nála, hogy hamar megkezdődhessen az együtt gondolkozás - hangsúlyozta Dr. Herczegh András, az Agrár- Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) ügyvezető igazgatója. Hozzátette, a pandémia alatt is látszott, hogy a finanszírozás bővült, egyre többen juthatnak finanszírozáshoz, és a beruházások lendülete sem állt meg idén sem.
- húzta alá az ügyvezető igazgató.