A szamóca sokféle szempontból kuriózumnak számít: az egyik legkorábban érő, leggyorsabban termőre forduló, gyümölcsét egyedülálló íz és zamatanyag jellemzi, emellett az egyetlen lágyszárú gyümölcs hazánkban - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Szaporítóanyagának előállítása viszonylag egyszerű, a palánta előállítását és forgalmazását ugyanaz a rendelet szabályozza, mint például az almaoltványét. A gyümölcsfaiskolai termesztés, valamint a gyümölcsszaporítóanyag-nagykereskedelmi tevékenység engedélyhez kötött.
Idén év végén decemberben is kiosztja a Portfolio Csoport a Portfolio Agrárdíjakat az Agrárszektor 2021 Konferencián. Ebben az évben nyolc kategóriában díjazzuk a hazai agrárgazdaság legjobbjait és a legkiemelkedőbb agrárgazdasági teljesítményeket.
A sikeres termesztéshez elengedhetetlen a jó minőségű szaporítóanyag. A szamócapalántának fajtaazonosnak, vírusoktól, gombás betegségektől, kártevőktől mentesnek, életerősnek és szabványméretűnek kell lennie. Az engedélyes gyümölcsfaiskoláknál a megfelelő minőséget évente ellenőrzik a Nébih felügyelői. A gyümölcsfaiskolai termesztésre vonatkozó vagy gyümölcsszaporítóanyag-nagykereskedelmi engedélyt a területileg illetékes kormányhivatalhoz kell benyújtani. A formanyomtatvány elérhető itt.
A szamócapalánta (leveles és hűtőben tárolt, azaz frigó) minőségi követelményei, azon kívül, hogy a palánták gyökértörzs átmérője legalább 7 mm, a gyökerek száma legalább 10, hossza legalább 6 cm kell legyen.
- A leveles palánta lehet őszi (augusztus-szeptember) és tavaszi felszedésű. A leveles palánta zömök, fajtájára jellemzően fejlett, nem felnyurgult, legalább 3 ép, egészséges lomblevele és üde fejlődő szívlevele (csúcslevél) vagy jól fejlett csúcsrügye legyen.
- A hűtőben tárolt (frigó) palánta lomblevél nélküli, nyugalmi állapotú, nagy, jól fejlett csúcsrüggyel, 2 cm-nél nem hosszabb szívlevéllel. A gyökérzet bojtos, csonkítás nélküli, elágazásokkal rendelkező, sárgásbarna színű és talajmaradványoktól mentes legyen. A hűtőben való tárolásra a nyugalmi állapotban lévő palánták fagymentes napokon szedhetők fel.
A tenyészedényes (konténeres) palántának legalább 3 ép egészséges levéllel kell rendelkeznie.
A növény gyökérzete a termesztőközeget jól szője át, de a gyökerek a termesztőedényt ne nőjék túl. A tenyészedényes növényeket olyan térállásban kell nevelni, hogy a növény természetes habitusát kifejleszthesse. A tenyészedény legyen összhangban a növény méretével (0,2 literes).
Szót kell még ejteni a forgalmazható fajták köréről. Mindazok a fajták szaporíthatók és forgalmazhatók, amelyek szerepelnek a hazai Nemzeti Fajtajegyzéken, az EU közös fajtajegyzékén, vagy az Európai Növényfajta Hivatalnál (CPVO) fajtaoltalomra bejelentésre kerültek. Amennyiben az adott szamócafajta fajtaoltalomra is be lett jelentve, akkor a forgalmazó felelőssége, hogy a licensztulajdonosok, a fajtajogokkal rendelkezők jogai be legyenek tartva. Amennyiben ez nem így van, ők polgári peres eljárásban érvényesíthetik jogaikat. Gyakorlatban a fajtaoltalommal védett fajtáknál a leírásban a fajtanév mögött® szerepel, az ilyen fajták palántái csak gyümölcstermesztési célra használhatóak fel. Az engedélyes gyümölcsfaiskolás továbbszaporítását csak a fajtajogosult beleegyezésével végezheti.