Tavaly nyáron az EFSA a délkelet-európai országokban indította el az ASP szemléletformáló kampányt - olvasható a közleményben. A programban az "aggodalomra okot adó régió", azaz azon országok hatóságai vettek részt, amelyek szomszédságában a betegség már megjelent, ezek Albánia, Bosznia és Hercegovina, Horvátország, Görögország, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia, Szerbia és Szlovénia. Az EFSA most elsősorban a sertéstartó gazdákat célozva kiterjeszti a kampányt Magyarországra, Bulgáriára, Csehországra, Litvániára, Lettországra, Lengyelországra, Szlovákiára, Észtországra és Romániára.
- mondta Nikolaus Kriz, az EFSA állat- és növény-egészségügyi egységének vezetője.
Hozzátette, hogy tavaly úgy döntöttek, hogy a tudományos ismereteiket a helyszínre, egy gyakorlatiasabb szintre viszik és megmutatják, hogy az EFSA elkötelezetten segít a gazdáknak és másoknak, akik e szörnyű betegség árnyékában élnek. A kampányt jól fogadták az első körbe bevont országok, ezért most még több érintett figyelmét szeretnék felhívni a felismerés, a megelőzés és a bejelentés fontosságára. A kampány kiegészíti az Európai Bizottság és más nemzetközi szervezetek folyamatos erőfeszítéseit, amelyek célja a betegség felszámolása Európában.
Mi az az afrikai sertéspestis?
Az afrikai sertéspestis (ASP, African Swine Fever) egy, a házisertéseket és vaddisznókat érintő, vírus okozta betegség. A vírus ártalmatlan az emberre, de számos országban jelentős gazdasági kárt okozott már. Nincs ellene oltás, ezért egy járványkitörés nagy számú házisertés leölését teszi szükségessé az érintett területeken.
Célok és célközönség
A kampány a házisertésekkel és a vaddisznókkal kapcsolatba kerülő embereket és csoportokat, különösen a sertéstenyésztőket célozza, és segíti az ASP felismerését mind a 18 országban. Megvalósítása a helyi hatósági és szolgáltató állatorvosok, gazdálkodói csoportok, vadásztársaságok, határrendészet és más érintett szervek felbecsülhetetlen segítségével zajlik.