Veres Virág Cintia • 2021. november 20. 06:00
Levélhulláskor számos kérdés felmerülhet a kerttulajdonosok körében, a diófa levelei pedig mondhatni, hogy örök vitákat szülnek. Egyesek úgy tartják, hogy a diófalevelek igenis komposztálhatók és hasznosak is, azonban van az ellentábor, akik ennek a szöges ellentétét gondolják. És persze természetesen vannak, akik az égetést választják bármilyen más megoldás helyett. Ilyenkor megkérdezhetjük teljesen jogosan, hogy akkor mégis kinek van az igazság? Ennek jártunk most utána!
A tudatosság az élet minden terén fontos, ez pedig kiemelt igaz a kertészkedés esetében is. Mindamellett, hogy szerencsés az, akinek kertje van, nagyon lényeges, hogy azt a kertet és a benne élő növényeket hogyan gondozzák. Ősz tájékán a diófa kiemelt szerepet kap, nem véletlenül. A fent említett örökös kérdés évről évre felmerül az emberekben, ami azért is jelent jót, mert a kerttulajdonosok tudatosságát és felelősségteljességét mutatja. Itt az idő, hogy eloszlassuk a kételyeket - ebbenMegyeri Szabolcs kertészmérnök volt a segítségünkre.
Jön az agrárium csúcseseménye, az Agrárszektor Konferencia!
December 9-10-én rendezi meg a Portfolio Csoport az Agrárszektor Konferenciát, amely ma a hazai agrárium csúcseseményének számít. A kétnapos rendezvény napirendre tűzi azokat a legaktuálisabb és legforróbb témákat, amelyek döntően befolyásolják az agrárgazdasági szereplők üzleti-gazdálkodási tevékenységének eredményességét. A konferencia egyedülálló módon nyújt átfogó információkat az agrárgazdaság helyzetéről, és ad prognózisokat a támogatási, a finanszírozási, a piaci és az üzleti lehetőségekről, emellett napirendre veszi a legfontosabb szabályozási változásokat is. A résztvevőknek lehetőségük nyílik networkingre és kapcsolatépítésre is, és az esemény színvonalát rangos szakmai díjátadó is emeli. Ne hagyja ki az év egyik legfontosabb agráreseményét, jöjjön el a Portfolio Agrárszektor Konferenciára december 9-10-én.A nagy kérdés: komposztáljuk vagy ne?
- tudtuk megy Megyeri Szabolcstól.
A nagy mennyiségű lehullott diólombot egyébként érdemes pár hónapig külön komposztálóba gyűjteni, már csak azért is, mert a komposztálásnál általában nem jó, ha az őszi szezonban hirtelen nagy tömegben jelentkező hullott leveleket egyszerre pakoljuk a komposztládába. A levelek egy részét el lehet égetni, majd a komposztra szórni, de az avarégetés szigorú szabályai miatt ez kerülendő, nem javasolt megoldás.
Így védekezhetünk a dióburok-fúrólégy ellen
A megfelelő, hatékony növényvédelem elengedhetetlen a termesztés során, a termelőknek és a kertészeknek pedig nagy figyelmet kell fordítaniuk a nyugati dióburok-fúrólégy elleni védekezésre, ugyanis hatalmas kárt okozhat. Ez a foltosszárnyú, jellegzetes megjelenésű légy hazánkban az elmúlt 10 évben fokozatosan terjedt el a déli-, dél-nyugati országrész irányából az észak-keleti irányba és így a terjedésének megfelelően fokozódó kártételével minden évben lehet számolni. A fúrólégy lárvái a dió termésburka alatt fejlődnek ki. A károsítás hatására a termésburok elfeketedik, majd pépessé válik, idővel rátapad a dió csonthéjára, emiatt fogyasztásra alkalmatlanná válik. A rovar által megkárosított termés idő előtt lehullik a fáról. Az érés korai szakaszában megtámadott dió kisebb méretű lesz, csonthéján foltok láthatóak, amely minőségi romlást idéz elő.
A lárva a lehullott dióval kerül a talajba, ahol később áttelel, ezért az a legfontosabb, hogy a lárvák talajba jutását megakadályozzuk - ez történhet például mulcsozással, talajtakarással és fóliás talajtakarással egyaránt a dióhullás idején. A hullott diót pedig mindig gyűjtsük össze! A károsítás mértéke azonban a dió fejlettségi állapotától független, így ép belű, egészséges dió is rejtőzhet a fekete héj mögött, ezért érdemes próbát tenni a töréssel is. Jelenleg tökéletesen bevált módszer nem létezik ellene, a jövőben injektálásra alkalmas szerekkel nagy százalékban csökkenthető lesz a fertőzés mértéke, de ez az eljárás egyelőre fejlesztés alatt áll.
Mi a helyzet az elszállítással?
- fogalmazott a szakértő.