A mezőgazdaság teljes bruttó kibocsátásának volumene az előzetes adatok alapján a 2020. évi 2,4 százalékos csökkenése után. A prognózis szerint 2021-ben csökkenés várható, mintegy 2,3 százalékos mértékben. A növényi termékek kibocsátásának volumene 6,5 százalékkal mérséklődött, viszont az állatok és állati termékek termelésének volumene 4,5 százalékkal emelkedett - írja az AKI. A növénytermesztési és kertészeti termékek termelői árszínvonala 25,9 százalékkal, az élő állatok és az állati termékeké 4,2 százalékkal emelkedett 2021- ben. A volumen- és árváltozás eredményeként, valamint a termeléshez kötött támogatások figyelembevételével a növénytermesztési és kertészeti termékek kibocsátásának értéke folyó alapáron 17,3 százalékkal, az állatok és állati termékek kibocsátásának értéke 8 százalékkal nőtt.
Az alaptevékenységek kibocsátásának folyó alapáron számított értéke összességében 13,4 százalékkal haladta meg a 2020. évi értéket. A prognózis készítésének időpontjában rendelkezésre álló információk szerint a gabonafélék kibocsátásának volumene 10,4 százalékkal esett vissza, a kibocsátási érték alakulásában meghatározó szerepe volt a kukorica jelentős terméscsökkenésének. A hazai kukorica termésátlag 2021-ben 6,63 tonna/hektár, amely 18 százalékkal rosszabb, mint az ötéves átlag és 23 százalékkal gyengébb az előző évinél. Ha pedig a jelenlegi helyzetet nézzük, Magyarországon az egy évvel korábbinál 58 százalékkal magasabb áfa és szállítási költség nélküli, átlagosan 98,9 ezer forint/tonna termelői áron kereskedtek az étkezési búzával december második hetében. A takarmánykukoricát 57 százalékkal magasabb, 86,8 ezer forintos tonnánkénti áron adták december második hetében.
Ellenben búzából az elmúlt 10 év csaknem legjobb termésátlaga keletkezett. A tavalyi 5,1 millió tonnához képest 2021-ben az előzetes adatok tanúsága szerint mintegy 5,3 millió tonna termést takarítottak be. A többi gabonaféle betakarított mennyisége eltérő mértékben változott az előző évihez képest: az árpáé 14,5 százalékkal több, a rizsé 20 százalékkal kevesebb volt, mint 2020-ban. A napraforgó termésmennyisége a jelentés készítésekor rendelkezésre álló információk szerint 2021-ben 0,3 százalékkal kevesebb a 2020. évi terméshez képest. Az előrejelzés készítésekor rendelkezésre álló adatok alapján a friss zöldségfélék közül a csemegekukorica volumene közel 13 százalékkal esett, ellenben a paprika volumene 3, az őszi vöröshagymáé pedig 15 százalékkal nőtt az előző 2020-as évhez viszonyítva, a paradicsom, a fűszerpaprika termésmennyisége viszont csökkent.
A gyümölcstermés (szőlővel együtt) a csemegeszőlő kivételével összességében növekedett, kiváltképp az alma az előzetes adatok szerint (+131,7 százalék), de az őszibarack termésmennyisége is több mint 10 százalékkal csökkent az előző évhez képest. A mezőgazdasági termelői árak 2021-ben az előrejelzés alapján összességében emelkedtek az előző évhez mérten, mintegy 17 százalékkal. A gabonafélék 33 százalékos, az ipari növények 37 százalékos, a zöldségfélék, kertészeti termékek 6,5 százalékos és a gyümölcsfélék (szőlővel együtt) 2,8 százalékos áremelkedésével kalkuláltunk, viszont 9,3 százalékos termelői árnövekedéssel számoltunk a burgonya esetében. A gabonafélék körében a közönséges búza termelői ára várhatóan 27 százalékkal, a kukoricáé 41 százalékkal, az árpáé pedig mintegy 27 százalékkal magasabb 2021-ben, mint az előző évben. A gyümölcsfélék közül az őszibarack termelői ára nőtt jelentősebben (+33 százalék), az almáé 11 százalékkal csökkent, a körte termelői ára 1,5 százalékkal esett vissza.
A gyümölcsök közül egyébként a sárgabarack az idei év egyik legnagyobb vesztese. A NAK adatai szerint a tavaszi virágzáskori lehűlés és fagyok miatt idén - térségenként változóan - a kajszitermés 70-90 százaléka veszett oda, a klímaváltozás miatt pedig hosszabb távon mindenképp szükséges új, ellenállóbb ültetvények telepítése, a fajtahasználat optimalizálása és a termesztés korszerűsítése. Az ipari növények termelői árának növekedése általánosságban 37 százalékos volt, a repce termelői ára 38, a napraforgóé 42, a szójáé 20, a cukorrépáé 15 százalékkal emelkedett 2021-ben az előző évhez viszonyítva. Az élő állatok és állati termékek kibocsátásának volumene az első becslés szerint 4,5 százalékkal emelkedett. A szarvasmarha kibocsátásának volumene 5 százalékkal bővült, a sertésé 2 százalékkal, az élő baromfié pedig 8 százalékkal emelkedett. A tejtermelés volumene 5 százalékkal erősödött meg, a tojástermelés volumene továbbra is az előző évi szinten maradt. A mezőgazdasági termelői árak összességében 17 százalékkal emelkedtek, ezen belül az állatok esetében a termelői ár 2,3 százalékkal, az állati termékeké pedig 8,2 százalékkal nőtt a 2020. évi szinthez képest. A sertés termelői ára 11 százalékkal csökkent, míg a baromfié több mint 11 százalékkal és a szarvasmarháé 5 százalékkal nőtt.
A tej termelői ára az előző évi szinthez képest 5,5 százalékkal, a tojás ára 6,9 százalékkal emelkedett. A két alaptevékenység, a növénytermelés és a kertészet, illetve az állattenyésztés kibocsátásának aránya az előzetes számítások alapján 2021-ben 65:35 százalék. Ez az arány 2020-ban 63:37 százalék volt, vagyis 2021-ben enyhén csökkent az állattenyésztés és nőtt a növénytermesztés részaránya. A folyó termelőfelhasználás, amely a termékek előállítására és a szolgáltatások nyújtására fordított összeg 2021-ben az előzetes adatok tanúsága szerint 2012 milliárd forintot tett ki. Számítások szerint a ráfordítások árai 15 százalékkal növekedtek 2021-ben, amelyek közül a legnagyobb mértékben a műtrágya és talajjavítószer-költségek emelkedtek, mintegy 33 százalékkal, ezen kívül a második legnagyobb tételt jelentő takarmányköltségek 24,8, az épületfenntartási költségek pedig 12,5 százalékkal bővültek.
Kisebb mértékben, de emelkedés volt tapasztalható a növényvédő szerek 6,3 százalék. A mezőgazdaság bruttó hozzáadott értéke előző évi áron 5,6 százalékkal mérséklődött, folyó áron 10,4 százalékkal emelkedett 2021-ben. Az Európai Unió a növényvédő szerek jelentős csökkentését rendelte el, ami tovább korlátozhatja a hosszabb távú felhasználási lehetőségeket. A növényvédelemben komoly változásokra számíthatnak a termelők, kérdés, hogyan reagálnak a gyártók az új kihívásokra, miként változhat a felhasználható növényvédő szerek köre és milyen új termékek jelenhetnek meg a piacon. Az idei évben 100 forint értékű folyó alapáron mért kibocsátás előállításához 60 forint értékű inputot használtak, ami 1,7 százalékkal több az egy évvel korábbihoz képest.
Az értékcsökkenés és a termelési adók változatlan szintje mellett a termelési tényezők jövedelme 7,6 százalékkal nőtt 2021-ben. A mezőgazdaságban keletkező nettó vállalkozói jövedelem folyó alapáron 11,9 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A mezőgazdaságban dolgozók jövedelemhelyzetének változását mérő úgynevezett "A" mutató 106,5 százalék, azaz 2021-ben az egy teljes munkaidős (fizetett és nem fizetett) dolgozóra kalkulált mezőgazdasági tevékenységből származó reáljövedelem 6,5 százalékkal emelkedett. A jövedelem változását a 2010-es szinthez hasonlítva azt tapasztaljuk, hogy az egy mezőgazdasági dolgozóra jutó számított reáljövedelem 105,3 százalékkal emelkedett 10 év alatt.