Azt pedig szinte lehetetlen lenne megjósolni, hogy milyen év vár a gazdákra 2022-ben, hiszen számos dolog közrejátszik a termelésben. Az időjárás és a dél-amerikai aratás sikeressége a mérvadó a gabona esetében, mondhatni, hogy tűkön ülve várják a szereplők az eredményeket. Hogy hol tartanak az árak jelenleg, és mik a kilátások a szektorban, Petőházi Tamással, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnökével járt utána az Agrárszektor.
A várakozás ideje
2021 decemberében leállt a piac, hamar beköszöntött a karácsonyi szünet a gabonapiacokon. A világpiaci várakozásoknak megfelelően most januártól újra áremelkedés indult el a piacokon, itthon azonban továbbra is szünet van a hazai szántóföldi növénytermesztésben.
- mondta Petőházi Tamás.
Hol tartanak most az árak?
Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnökétől megtudtuk, hogy jelenleg 110 ezer forint/tonna áron mozog a búza, 250 ezer forint felett van az olajos növények ára, a kukorica és a többi kalászos ára pedig 90 ezer forint felett. A magyar árakra a világpiaci árak fognak kihatni. Utóbbit a déli féltek terméseredményei határozzák meg. Ha jó hírek érkeznek, csökken az ár, ha rossz hírek, akkor emelkedik. Utána pedig sok múlhat a tavaszi időjáráson is.
Hogyan érinti a gabonát az enyhe tél?
Mint Petőházi Tamás említette, az utolsó állapotfelmérés tavaly decemberben volt, a legközelebbi pedig márciusban lesz, amelyből a későbbiekben lehet majd kalkulálni. A kalászosok ilyenkor még nyugalmi állapotban vannak, ám a jelenlegi helyzet nem éppen ideális, hiszen néhány héten keresztül 8-10 centiméteres hótakaró alatt kellene lenniük a növényeknek, ami egyelőre nem következett be - csakúgy, mint az előző években.
Sikerült legyőzni a koronavírust
Bár a járvány közrejátszik a világszinten tapasztalható magas árakban, ennek ellenére elmondható, hogy Magyarországon sikerült megbirkózni vele az ágazatnak.
- fogalmazott Petőházi Tamás.
Mit hozhat 2022?
A szakember elmondása szerint nagyon komoly dolog, hogy a növények szabad ég alatt vannak, nagyon sok minden függ majd az időjárástól (ahogyan azt tapasztalhattuk is az elmúlt években). Úgy számolnak, hogy a világpiaci árak akár 2-3 évig is megmaradhatnak, de inkább felfelé tartanak, mintsem lefelé. Rekordmagas terményre és rekordmagas árra lenne szükség, ez azonban egyelőre csak "álom". Tavaly is például a kukorica esetében rekordra készültek, mégsem lett az.