A költség áremelkedési súly teljesen felborult, most fog kialakulni egy másik gazdálkodási élettér, de ebbe nem mindenki fog tudni beleilleszkedni. Az Európai Parlament elfogadta a KAP-ot, ami szintén változásokat hozhat. Hitelhez is egyre inkább csak úgy lehet jutni, ha a termelők, vállalatok bizonyos zöld feltételeket tudnak vállalni, mivel a bankok is csak így tudják biztosítani a finanszírozást. Flórián Zoltán elárulta, hogy minden projektnél felmérik, hogy milyen zöld feltételeket tud biztosítani egy adott termelő/cég, illetve, hogy mennyire tud környezetbarát lenni a beruházás során - ezt egy kérdőív segítségével derítik fel.
A tavasz kiemelkedő agráreseménye: Agrárium Konferencia Kecskeméten
Április 6-án rendezi meg Kecskeméten a Portfolio Csoport tavaszi Agrárium 2022 konferenciáját, amely a gazdálkodási évet megalapozó, illetve megerősítő információkat nyújt a hazai agrárgazdaság szereplőinek. A rendezvény bemutatja és részletesen kifejti azokat a legfontosabb jogszabályi, támogatási, piaci, finanszírozási, innovációs és jövedelmezőségi változásokat, amelyek döntően befolyásolhatják az agrárvállalkozások tevékenységeit. A konferencia gyakorlati útmutatással és naprakész információkkal járul hozzá ahhoz, hogy az agrárgazdasági vállalkozások eredményes gazdasági döntéseket hozhassanak. A rendezvény valamennyi üzemméretű gazdálkodónak hasznos tájékoztatást nyújt a 2022-es évet érintő legjelentősebb agrárgazdasági változásokról. Ne hagyja ki az Agrárium 2022 Konferenciát április 6-án Kecskeméten!Sokirányú a nyomás a mezőgazdaságra, sokkal precízebb tevékenységet kell végezni. Úgy gondolom, hogy a precíziós gazdálkodás nem csak a technológiát jelenti. Ez a gondolkodás és a gazdálkodás egésze, magába foglalja a humán erőforrást és a pénzügyi oldalt is, mindent precízen kell végezni most már! A szakértő kiemelte, fontos lenne az, hogy a kukoricában rejlő potenciál sokkal jobban ki legyen használva, hektárra vetítve még nagyobb hozamokat lehessen elérni. A magasabb szintű kihasználás elengedhetetlen, az Egyesület is ezt próbálja segíteni. Az amerikai USDA (Mezőgazdasági Minisztérium) szerint a 2021-2022-es gazdasági évben több mint 1,2 milliárd tonna kukoricatermés várható a világon - ez rekord lenne, hiszen korábban sosem volt erre példa.
Mitől ilyen magasak az árak?
A koronavírus-járvány, az eltöredező logisztikai láncok, a keresleti és kínálati sokkok és sok más tényező is negatívan befolyásolja az ágazatot/ágazatokat. Emellett komoly problémát okoz az orosz-ukrán konfliktus is, hiszen az ukránok az egyik legnagyobb napraforgóolaj exportőrök, míg az oroszok a gáz egyik fő exportőrei. A két ország közötti csata pedig nem tesz jót az amúgy is több sebből vérző gabonapiacnak. Ezek viszont inkább csak torzíthatják a piacot, ami viszont tényleges mozdíthatja is, az a dél-amerikai termés. Egyik nap optimista hírek érkeznek, míg másnap már inkább derűlátóbbak. Egy biztos: minden szem Dél-Amerikára fókuszál, a termelők tűkön ülve várják az eredményeket, hiszen ezek lesznek a meghatározóak az egész piacon.
Kína szintén problémát jelent, hiszen az elmúlt 5 évben az import dinamikáját exponenciálisan növelik. A szójánál is van emelkedés, ami nem meglepő senki számára is, amire azonban érdemes odafigyelni, az a búza importja, ami a nulláról több millió tonnára ugrott - ez szintén nyomja fel az árakat. Zábrák Gergely, a Hungrana Kft. vezető beszerzője optimista az ukrán-orosz konfliktus illetően. Megemlítette, hogy tavaly körülbelül 6,3 millió tonna körüli kukoricát sikerült betakarítani, ami közepesnek mondható, ha az elmúlt 5-10 évet nézzük. Az állattartás nagy mennyiséget vesz fel, a vetőmag szintén, és persze az élelmiszeriparral is kell számolni. Megoszlanak a vélemények, egyelőre nincs hivatalos mérleg, de vannak olyan megközelítsek, melyek szerint a magyarországi belső felhasználás nagyjából több mint 4 millió tonna.
- mondta Zábrák Gergely.
Hozzátettem, hogy úgy látja, bizonytalanság fog maradni a piacon, és fent fognak maradni a magas árak. Minden drágult, a logisztika, a konténerek, hajózás, szállítás és még sok minden más is, ezek pedig be fognak ékelődni a gabonapiacra is. Komoly inflációcunami van világszerte, köztük Magyarországon is. Ez viszont nagyon "fáj" a Nemzeti Banknak, a Pénzügyminisztériumnak és persze a lakosságnak. De mit lehet ilyenkor tenni?