Braunmüller Lajos • 2022. március 26. 06:00
Kicsi, de olajozottan működő szociális szövetkezeti formában dolgozik az erdei finomságokra, elsősorban gombák, valamint bogyók és fűszernövények szedésére és feldolgozására építő Banyaerdő projekt. A Baranya megyei Dencsházán működő kisüzem a különlegességekre, a gasztronómiai kuriózumokra fogékony vásárlóknak kínálja termékeit, miközben munkát ad egy hátrányos helyzetű térségben és az erdészetekkel együttműködve fenntartható módon folytatja tevékenységét. Az alapítók szerint a növekedés nem cél, és nem is tenne jót - a projekt viszont amellett, hogy ínyencségeket kínál, mintaként szolgálhat új kezdeményezésekhez is.
Évek óta működik, és mára stabil állást, valamint bevételt jelent alkalmazottainak a Banyaerdő projekt, amely a Baranya megyei Dencsháza nehéz helyzetben lévő munkaerőpiacára hozott egy új lehetőséget.
- mondta el az Agrárszektornak Priksz Gábor. A Banyaerdő társalapítója, az Udvarom Szociális Szövetkezet ügyvezetője hozzátette: projekt ugyanakkor nem az állami szociális háló része, hanem - szociális szövetkezet formájában működő - üzleti vállalkozás.
A tavasz kiemelkedő agráreseménye: Agrárium Konferencia Kecskeméten
Április 6-án rendezi meg Kecskeméten a Portfolio Csoport tavaszi Agrárium 2022 konferenciáját, amely a gazdálkodási évet megalapozó, illetve megerősítő információkat nyújt a hazai agrárgazdaság szereplőinek. A rendezvény bemutatja és részletesen kifejti azokat a legfontosabb jogszabályi, támogatási, piaci, finanszírozási, innovációs és jövedelmezőségi változásokat, amelyek döntően befolyásolhatják az agrárvállalkozások tevékenységeit. A konferencia gyakorlati útmutatással és naprakész információkkal járul hozzá ahhoz, hogy az agrárgazdasági vállalkozások eredményes gazdasági döntéseket hozhassanak. A rendezvény valamennyi üzemméretű gazdálkodónak hasznos tájékoztatást nyújt a 2022-es évet érintő legjelentősebb agrárgazdasági változásokról. Ne hagyja ki az Agrárium 2022 Konferenciát április 6-án Kecskeméten!Gombák és egyebek
A projekt alapjául az a tény szolgált, hogy Magyarországon nagyon alacsony a gombafogyasztás, különösen a vadon élő, nehezen termeszthető gombák fogyasztása megy ritkaságszámba. Ez többek közt annak is köszönhető, hogy az erdei gombák esetében nagyon kiszámíthatatlan és nagyon időjárásfüggő élőlényekről beszélünk, ráadásul nincs meg széles körben az az ismeret sem a társadalomban, amelynek révén sokan biztonsággal el tudnának indulni gombászni.
Az erdő javai
A koncepció alapgondolata az volt, hogy az erdő egy komplex rendszer, egy olyan forrás, amely a fán túl egyaránt nyújt rekreációs szolgáltatást, és számtalan haszonterméke van, amelyek közül az egyik kiemelkedő a gomba.
A leggyakrabban gyűjtött és feldolgozott javak között szerepel a zamatos turbolya, az ilyentájt népszerű medvehagyma levél és bimbó, a vad snidling, számos ehető virág, többféle menta, levendula - és természetesen a gombák. Ideális esetben a gombát olyan növényekkel együtt dolgozzák fel, amelyek szintén az erdőben teremnek, de ez természetesen nem mindig megoldható. Használnak például paradicsomot is, igaz, ezeket is helyi gazdaságokból szerzik be.
Szociális projekt
A projekt üzleti része mellett természetesen hangsúlyos a szociális jellege is.
A Dencsházi Kisüzem a fő bázis, ahol dolgoznak a helyi emberek, leszedik az erdő adta finomságokat, a begyűjtés után tisztítják, szortírozzák, befőzik és üvegbe töltik, amit jellegzetes címkével látnak el. Az értékesítés webshopon, gasztropiacokon és viszonteladókon keresztül történik, bizonyos feldolgozott alapanyagokat, különösen a most aktuális medvehagyma-készítményeket pedig éttermeknek is értékesítik. A munka jellege, a fenntarthatóság és a szociális célok miatt eleve nem reális a tömegtermelés, ez nem is elvárás a projekt jövőjével kapcsolatban.
Nem a növekedés a cél
Természetesen a fenntarthatóság miatt a növekedésnek eleve megvannak a határai.
- fogalmazott Priksz Gábor.