2024. november 24. vasárnap Emma
Brutálisan megdrágultak az élelmiszerek: ezek a növények a felelősek mindenért

Brutálisan megdrágultak az élelmiszerek: ezek a növények a felelősek mindenért

agrarszektor.hu
Érdemben drágultak az élelmiszer-alapanyagok március során. A Fekete-tenger térségében zajló háború történelmi csúcsra nyomta a globális élelmiszerárakat, az alapvető gabonafélék és növényi olajok áremelkedése révén - adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO). A FAO élelmiszerár-index 12,6%-kal nőtt február óta, amikor is az elmúlt 22 év legnagyobb értékét regisztrálták a nemzetközi élelmiszerkosár árváltozását nyomon követő mutatónál.

A gabonafélék ára kilőtt: a 17,1%-os havi emelkedés a búza és a szemestermények az ukrajnai háború miatti drágulását tükrözi. Oroszország és Ukrajna együtt a globális búzaexport 30%-ért, míg a kukoricaexport 20%-ért felelnek. A búza világpiaci árát az amerikai időjárás miatti aggodalmak is fűtötték. Eközben a kukorica ára 19,1%-ot ugrott, rekordot döntve az árpával és cirokkal együtt. Az egymást kioltó folyamatok miatt a rizs ára változatlan maradt február óta. A növényi olajok árindexe 23,2%-kal nőtt a napraforgóolaj magasabb jegyzése miatt, amely termék legnagyobb exportőre Ukrajna. A pálma-, szója- és repceolaj is megdrágult a napraforgó- és a nyersolaj áremelkedése miatt, míg a szójaolajnál Dél-Amerika visszafogott exportja körüli aggodalmak is közrejátszottak.

EZ IS ÉRDEKELHET

A cukor ára megfordította csökkenő trendjét és 6,7%-kal növekedett márciusban, 20%-kal meghaladva az egy évvel ezelőtti értékét. A nyersolaj magas ára a legfőbb oka a mozgásnak, illetve a brazil reál leértékelődése, ám a kedvező termelési kilátások Indiában elébe mentek egy nagyobb drágulásnak. A húsár-index 4,8%-kal zárt magasabban márciusban, történelmi csúcsot döntve a nyugat-európai vágóhidak teljesítmény-csökkenése miatt. A baromfihús világpiaci ára szintén nőtt a madárinfluenza okozta ellátáskiesés okán. A tejtermékek árindexe 2,6%-kal emelkedett, ezáltal 23,6%-kal túlszárnyalva a tavaly márciusi értékét, miután a vaj és tejpor jegyzése jelentősen nőtt, különösen az ázsiai piacokról.

EZ IS ÉRDEKELHET

Frissített előrejelzés a gabonatermelésről

A legújabb Gabonakészletek és -kereslet gyorsjelentés 1%-os éves növekedést prognosztizál idénre a búza esetében, ami elérheti a 784 millió tonnát is idén. Ebben benne van, hogy várhatóan az Ukrajnában található termőterületek 20%-a nem került betakarításra, miközben kedvező időjárás várható Oroszországban, és a pozitívak a termelési kilátások Kínában, az Európai Unióban, Észak-Amerikában és máshol is. A szemestermény-előállítás feltételei kedvező marad Argentínában, Brazíliában és Dél-Afrikában. A 2021-es szezon gabonatermelését 2 799 tonnára becsülik a FAO szakértői, ami kis növekedést jelent 2020-hoz képest, és ezen belül a rizstermelés történelmi csúcsot dönthet 520 millió tonnával. A világ gabonafelhasználása elérheti a 2 789 millió tonnát, a rizs rekord mennyiségben kelt el, a kukorica és búza is keresett volt. A gabonakészletek 2022-ben akár 2,4%-kal is bővülhetnek az orosz és ukrán magas tartalékok magas szintje és a csökkent export miatt. Az ukrajnai háború jelen állapota indokolja, hogy a FAO visszafogja a globális gabonakereskedelemre vonatkozó becslését 469 millió tonnára, ami visszalépést jelent a 2020-2021-es szezonhoz képest. Az Európai Unió és India várhatóan növelik búzakivitelüket, míg Argentína, India és az USA a kukoricáét, valamelyest kompenzálva a Fekete-tenger térségének kiesését.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. november 24. 14:02