A hazai agrárbiztosítási penetráció még mindig el van maradva Európa jó pár országától, de az elmúlt évek fejlődésének köszönhetően a szántóföldi növények területének tekintetében közelítünk az 50 százalékhoz a biztosítottságban, a kertészeti kultúrák esetében pedig meg is haladjuk ezt: a múlt év statisztikái alapján a terület 52 százaléka már biztosított. Jelentős előrelépések történtek a mezőgazdasági vagyontárgyak biztosítása esetében is.
- mondta el ezzel kapcsolatban Baranyi Szabolcs, a Groupama Biztosító mezőgazdasági üzleti igazgatója. Kifejtette:
Egyre nagyobb a tét
A szakember szerint ennek több oka is van. A gazdák felismerik, hogy nagyobb érték hever kint a földön, így nagyobb hajlandósággal kötnek rá biztosítást.
Összességében a jellemző trend az, hogy a növénybiztosítás díja a biztosítási összeghez viszonyítva nagyjából tízszerese annak, amit az adott termelő vagyonbiztosításra költ. Márpedig a vagyonbiztosítás összege sem tűnik túlzónak. Például, ha feltételezzük, hogy egy hektárnyi kukorica esetében 800 ezer forintos árbevételt remélhet a gazda, - ami a mai árak mellett egyáltalán nem tűnik túlzónak - a növénybiztosítás díja jégkár tekintetében alig haladja meg a 30 ezer forintot egy hektárra vetítve. Természetesen nagyobb terület, egyéb kiegészítő biztosítások esetén kedvezményeket is elérhet a termelő.
A növénybiztosítások terjedésében nagy szerepe van a díjtámogatott konstrukciónak, illetve annak "csomag-jellegének" is. Ebben nyolc különböző káresemény szerepel, és a biztosítási díj akár 70 százalékét megtérítik a gazdának támogatás címén. A kedvező konstrukció révén nagyban terjed a biztosítási hajlandóság a mezőgazdaságban.
Nyilvánvaló kockázatok
Átalakítja a piacot a klímaváltozás, illetve annak egyre szembetűnőbb hatásrendszere is. Az időjárás egyre szélsőségesebb, az ebből fakadó károk is egyre súlyosabbak, a veszély pedig nem országosan, hanem egy-egy helyen, lokálisan pusztítva jelentkezik. Ez ugyan a gazdák biztosításkötési hajlandóságát tovább erősíti, de természetesen a biztosítóknak is kihívást jelent - ismerte el Baranyi Szabolcs. 2021-ben a Groupama Biztosítóhoz a mezőgazdaságból 1600 kárbejelentés érkezett, és nagyjából 2,5 milliárd forintot fizetett ki a társaság ügyfeleinek. Ennek a legnagyobb része a jégkár volt, mellé jön a vihar, az aszály és más kockázatok.
- fejtette ki az igazgató.
Összességében azonban évről évre egyre többen kötnek biztosítást a termelők közül, a mezőgazdasági termelők között egyre jobban terjed a kockázatok ilyen módon történő kivédése. Ez különösen a kertészeti ágazatban kifejezett, ezen a területen a klasszikus szántóföldi termelésnél is jobban terjed a biztosításkötési hajlandóság.
Segít a mezőgazdasági biztosítási piac növekedésében az is, hogy ha lassan is, de zajlik a generációváltás, a fiatalabb gazdáknak pedig már természetes, hogy ilyen pénzügyi konstrukciókkal is fedezik a lehetséges kockázatokat.