agrarszektor.hu • 2022. május 24. 18:00
A belvárosban és az agrárgazdaságban indul mobilszolgáltató-független 5G-tesztprojekt. A tesztek célja annak vizsgálata, hogyan lehet különböző környezetben - például sűrűn lakott belvárosban, vagy agrárterületen - gazdaságosan 5G hálózatot kiépíteni és működtetni, majd ezt a jövőben, amikor az 5G-alapú alkalmazások elterjedése és az adatforgalom növekedése szükségessé teszi, nagy volumenben is környezettudatos módon széles körben megvalósítani. A tapasztalatok alapján a hálózaton később különféle okos szolgáltatások is elérhetővé válnak.
A két 5G kiscellás tesztprojekt megvalósítására a Digitális Jólét Nonprofit Kft. írt ki nyílt uniós közbeszerzési eljárást, amelyet a kritikus rendelkezésre állást igénylő távközlési szolgáltatásokat biztosító AH NET Zrt. nyert el a független, integrált infrastruktúra-szolgáltató CETIN Hungary Zrt.-vel együttműködésben. A kecskeméti projekt keretében, Kecskemét belvárosában a közvilágítási infrastruktúrán - villanyoszlopokon, kandelábereken - építenek ki mobilszolgáltató-független 5G kiscellás tesztkörnyezetet. Nagyszámú felhasználó és dinamikusan növekvő adatforgalom kiszolgálásához a mobilhálózati infrastruktúrákat fejleszteni kell majd, ezért a városokban több új, kisebb antennára, úgynevezett kiscellára lesz szükség - olvasható a közleményben.
Ahhoz, hogy az 5G szolgáltatás a sűrűn lakott területeken gazdaságilag is életképes legyen, illetve a környezeti terhelés szempontjait is figyelembe vegye, célszerű elkerülni, hogy minden egyes szolgáltató saját beruházással fejlesszen infrastruktúrát, vagyis optimalizálni kell a hálózatok kialakítását, ami komplex és bonyolult feladat - ennek megoldásában a projekt tapasztalatai segítenek majd. A fejlesztés keretében azt is vizsgálni fogják, milyen pozitív hatása lehet új típusú kandeláberek telepítésének - például E-töltő vagy városi kamerarendszer elhelyezésével. A mezőhegyesi projekt keretében a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. területére telepítenek agrár 5G teszthálózatot. A ménesbirtok olyan digitális minta- és tangazdaságként működik, amely az agrárium innovatív technológiáit, az okos mezőgazdaság lehetőségeit alkalmazza és vizsgálja. Mindehhez jól működő, nagy kapacitású hálózatokra van szükség.
- mondta Dr. Mándi Gábor, az AH NET Zrt. vezérigazgatója.
Ötvös Tamás, a CETIN Hungary Zrt. vezérigazgatója, mint fogalmazott, a hálózatfüggetlen infrastruktúrának egyik nagy előnye, hogy több szolgáltató is igénybe tudja venni. Így nem kell mindenkinek saját infrastruktúrát kiépítenie, ami fenntarthatósági szempontból is kedvező, hiszen csökkenteni tudja a környezeti terhelést és gazdaságosabbá teszi a beruházást. A feladat részeként az AH NET és a CETIN Hungary egy-egy tanulmányban összefoglalja majd tapasztalatait a két 5G tesztkörnyezet kialakításáról, a megvalósításhoz szükséges együttműködésekről, illetve a különböző figyelembe veendő szempontokról a helyszínválasztástól kezdve, a jelen lévő egyéb infrastruktúrákon keresztül az engedélyezési és szabályozási kérdésekig. A projektek megvalósítását az AH NET koordinálja, kiemelt feladata az adatátvitelhez szükséges optikai hálózat biztosítása, a CETIN Hungary pedig a mobilhálózati 5G infrastruktúrát építi ki.