agrarszektor.hu • 2022. május 26. 17:30
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet közös közleményt adott ki azzal a hírrel kapcsolatban, miszerint az európai, illetve a magyar gyümölcsök káros növényvédő szerekkel, vegyszerekkel szennyezettek. Mint írják, a zöldségek és a gyümölcsök nem szennyezettek, a valóság az, hogy az EU növényvédelmi előírásai a legszigorúbbak, a fogyasztóknak tehát nincs okuk félelemre.
Ahogy azt az Agrárszektor is megírta, a Pesticide Action Network (PAN Europe) friss tanulmánya szerint az Európában termesztett friss gyümölcsfajták elemzése alapján 9 év alatt 53%-kal nőtt a növényvédőszer-hatóanyagok legkockázatosabb kategóriájával szennyezett minták gyakorisága. 2019-ben majdnem minden harmadik gyümölcsmintában kimutathatóak voltak ezen hatóanyagok; a cseresznyék fele volt szennyezett, ami 152%-os növekedést jelent 2011-hez képest; valamint az almák egyharmada volt szennyezett, ami 117%-os növekedést jelent. A tanulmány szerint Magyarországon több termékkategóriában is különösen rossz a helyzet, ugyanis a 2019-ben hazánkból származó minták igen nagy hányadában lehet kimutatni a legveszélyesebbnek minősített hatóanyagok maradványait: a cseresznye 50%-ában, a fejes saláta 38%-ában, az alma 34%-ában és az uborka 32%-ában.
A hírre reagálva közös közleményt adott ki a NAK és a FruitVeb, mint írják a növénytermesztésben használt növényi gyógyszerek engedélyezésének és felhasználásának szabályait az Európai Unió évek óta folyamatosan szigorítja.
A zöldségek, gyümölcsök rost-, vitamin-, ásványianyag-, antioxidáns és egyéb bioaktív hatóanyag-tartalmának az emberi egészségre kifejtett nagyon pozitív hatásai összemérhetetlenül magasabbak, mint amennyi esetlegesen a megtermelésükkel járó anyaghasználat számlájára negatív hatásként írható. Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a védelem hiányában megfertőződött növényeken megjelennek a fertőzést okozó patogén gombák, melyek másodlagos anyagcseretermékei az emberekre és állatokra nézve is nagyon veszélyes toxinok. Ezek sokkal veszélyesebbek az egészségünkre, mint a kifogásolt anyagok - olvasható a közleményben.