Nem mindennapi felfedezést tettek kínai barlangkutatók májusban: egy meglehetősen különös víznyelőre bukkantak az ország déli részén, Kuanghszi-Csuang tartományban. Ezen a karsztos vidéken sok víznyelő található, de ez a nemrégiben felfedezett a nagyobbak közé tartozik - olvasható az Időkép.hu oldalán. A Kínai Földtani Intézet Karsztgeológiai Intézetének kutatója, Csang Jüan-haj elmondta, hogy ez a víznyelő Ping'e falu közelében található, 306 méter hosszú a leghosszabb részén, 150 méter széles a legszélesebb részén és 192 méter mély a legmélyebb pontja. Összességében a térfogata meghaladja az 5 millió köbmétert.
Ez már önmagában is elég erdekes lenne, ám a helyszín felderítésére indult expedíció tagjai a víznyelő aljában egy ősi erdőt is felfedeztek, ahol a fák 40 méter magasak, alattuk pedig nagyjából vállig érő növények találhatóak. A tudósok szerint minden bizonnyal egy, az emberiség által még érintetlen területről van szó, így itt háborítatlan lehet az ökoszisztéma is, ami azt jelentheti, hogy a tudomány által eddig nem ismert fajok is élhetnek ezen a területen.
Kína ezen része karsztos terület, így rengeteg víznyelő alakult ki ebben a térségében. Az ilyen óriási víznyelőt Tiankeng-nek is nevezik, amit magyarra úgy lehete lefordítani, hogy mennyei gödör. De hogyan alakulnak ki a víznyelők? Úgy, hogy az esővíz beszivárog a talajt alkotó kőzet repedéseibe, és egyre jobban kivájja azt, egyre nagyobb barlangszerű képződmények jönnek létre, majd mikor a mérete már nagyon nagy lesz egy ilyen barlangnak, akkor a teteje gyakran beszakad, és kialakul a víznyelő.