Nem mindennapi kutatást végeztek el a Trieri Egyetem tudósai, akik több tucat különféle teafüvet elemeztek az alapján, hogy mennyi és miféle élőlény nyomait találják meg bennük. A kutatók a német boltokban kapható teákban összesen 1279 fajt azonosítottak, amelyek között voltak húsevők, növényevők, korhadékevők és élősködők is - írta meg az Index. A DNS-vizsgálat sok más élőlény mellett pókokat, csótányokat, atkákat, legyeket, pillangókat és sáskákat azonosított is. Egy teából átlagosan kétszáz különböző rovar jelenlétét lehetett kimutatni, de voltak olyan teák is, amelyek jóval több állati nyomot tartalmaztak..
- jelentette ki Henrik Krehenwinkel genetikus.
A szakember szerint a sokszínűség oka a tea feldolgozásában keresendő. Ha ugyanis a viszonylag tiszta termésben előfordul itt-ott egy kósza bogár vagy pete, mindenhova kerül belőle, amikor a leveleket ledarálják. Ahogy a kutatók a Biology Letters nevű folyóiratban megjelent cikkükben fogalmaztak, a szárított növényi anyag kiváló új módszer az ízeltlábúak és ízeltlábú-növény kapcsolat monitorozására, kártevők kimutatására és az anyag földrajzi eredetének azonosítására
A genetikai elemzés a termőhely mellett a biológiai sokszínűségről is árulkodik. A szakemberek hozzátették ugyanakkor, hogy létezhetnek olyan fajok, amelyek kevesebb genetikai nyomot hagynak annak ellenére, hogy gyakoriak az adott környezetben. A környezeti DNS- vagy eDNS-kutatásnak nevezett módszer tehát kalibrálásra és szabványosításra szorul, így bármennyire meglepően hatékony, összességében nem valószínű, hogy a jövőben teafilterek elemzésével távolról monitorozzák egyes területek környezeti állapotát. A múzeumokban és herbáriumokban őrzött régi növényi mintákat elemezve és összehasonlítva viszont kiváló eszköz lehet a biológiai sokszínűség változásának kutatásában.