Szeptember 15-én meghallgatást tartottak a flamand parlamentben, melynek fő témája az energiaválság volt. A flamand hajtató kertészeteket a Boerenbond termelői szövetség nevében Lode Ceyssens és Hanne Leirs képviselte, akik Jo Brouns flamand gazdasági, innovációs, munkaügyi, szociális gazdasági és mezőgazdasági miniszterrel, valamint a gazdasági, munkaügyi, szociális gazdasági, tudományos és innovációs bizottság tagjaival folytattak eszmecserét - írja a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Ceyssens többek között a gáz és az áram árának rendkívül torz arányára mutatott rá.
A kertészeteknek drágán kell földgázt vásárolniuk, hogy teljesíteni tudják az energiaszolgáltatókkal szemben vállalt betáplálási kötelezettségeiket. Az üvegházi termesztők földgázszámlája az idén évi 50 000 euróról 600 000 euróra emelkedett (egy 2 hektáros üvegház esetében). Flandria teljes energiaigényéből az agrárium mindössze 3%-kal veszi ki a részét, viszont az itt felhasznált energia 63%-a földgázból származik
- mondta a Boerenbond elnöke.
A termelők most azt fontolgatják, hogy nem indítanak kultúrákat, nem használnak világítást, vagy megpróbálnak alacsonyabb hőmérsékleten termelni. Ez viszont komoly hatással lesz a terméshozamra, a betakarítás időzítésére, az alkalmazottak számára és az árképzésre is. A termelők akaratlanul is áldozatok: ha az önköltségi árak emelkednek, de az eladási árak nem követik őket, a vállalatuk bajba kerül.
Az energiaválságnak azonban más következményei is vannak. A mezőgazdasági és kertészeti vállalatok jelenleg nem tudnak műtrágyához jutni. Az uniós gyártók leálltak, az orosz ellátás pedig kiesett. Minden vállalat helyzete más és más, de ez a válság mindenkit érint.