Péntek reggel az ablakon kinézve, nem biztos benne, hogy zavartalanul elvégezheti a napi munkákat? Tudni szeretné várható-e csapadék, lesz-e szél, esetleg lehet-e viharra számítani? Kíváncsi rá, hogy permetezésre alkalmas-e az időjárás, esetleg az ország különböző agrometeorológiai térképei érdeklik? Itt az Agrárszektor napi időjárásjelentése. Ilyen időjárásra készüljön a mai, pénteki (2022.11.18.) napon.
2022.11.18. péntek: Estig túlnyomóan borult időre van kilátás, és délnyugat felől egyre többfelé várható eső, zápor, ami este az északi hegyekben, késő estétől Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye északi felén havazásba vált át. Eközben estétől nyugat felől eláll az eső, és a felhőzet is felszakadozik. A Dunántúlon északnyugatira, a keleti részeken északkeletire fordul a szél, amely napközben élénk, a nap második felében északkeleten erős lesz.
A legmagasabb nappali hőmérséklet 5 és 11 fok között valószínű. Késő estére 0 és +8 fok közé csökken a hőmérséklet.
Orvosmeteorológiai tájékoztató: Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket terheli meg különösképpen. Legáltalánosabb panaszként fejfájás, migrén jelentkezhet.
Az idegrendszer ingerlékenysége gyakran csökken ilyen időjárási helyzetekben, ezért a reflexidő megnyúlhat, a cselekvési reakció késhet, emiatt a közlekedésben résztvevőktől fokozott figyelem szükséges.
A következő napon várható időjárás
2022.11.19 szombat: Átmenetileg egyre több helyen vékonyodik, szakadozik, majd ismét vastagszik a felhőzet. A délutáni óráktól főleg hazánk déli felén ismét többfelé eleredhet az eső. Estétől nyugaton havas eső, a hegyekben hó is hullhat. Az északi, északkeleti szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +9 fok között alakul, északkeleten lesz a hidegebb.
Friss híreink:
Fillérekért is vehetsz földet ezen a magyar vidéken: ennyiért árulnak egy hektárt
Már több mint egy évtizede drágulnak folyamatosan a termőföldek Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján a 2009-től 2021-ig tartó időszakban mintegy 3,8-szorosára nőtt a szántó besorolású termőföldek átlagára, míg a bérleti díjuk több mint 2,8-szorosára emelkedett. A legdurvább áremelkedés a gyepek, szántók és gyümölcsösök földforgalmi átlagárában és éves bérleti díjában volt megfigyelhető. Ha a 2020 és 2021 közötti drágulást nézzük, akkor a földforgalmi átlagárak tekintetében az erdők, a gyepek és a szőlők ára emelkedett a legjobban, a bérleti díjak esetében pedig a szántók, a szőlők és a gyepek drágultak meg a leginkább.
Mit tehet az agrárium az energiaválság ellen? - Választ kaphat az Agrárszektor Konferencián
Komoly hatást gyakorolnak a rendkívüli gazdasági és piaci változások a mezőgazdasági inputpiacokra, ezért a műtrágya-, a vetőmag- és a növényvédőszer-felhasználásban jelentős drágulással szembesülnek a hazai ágazati szereplők. A Portfolio Csoport november 30.-december 1-i siófoki Agrárszektor Konferenciája részletesen foglalkozik azzal, milyen inputpiaci változásokra számíthatunk jövőre és hosszabb távon, illetve a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások hogyan védhetik ki az energiaválság kedvezőtlen következményeit.
Kegyetlenül megdrágult ez az élelmiszer itthon: mégsem elégedettek a termelők
Mint minden élelmiszernek, a méznek is jelentősen megnőtt az ára az utóbbi időszakban. A boltokban méregdrágán, 5-6-7 ezer forintokért árulják a mézet, de a piacokon is 2-3-5 ezer forintba kerül az egyes mézfajták kilója. Az akácméztermés idén meglehetősen jól sikerült, a többi mézelő növénynél azonban rendkívül sokat számított, hogy az ország mely tájegységét néztük. Mert míg a Dunántúlon az utóbbi évek legjobb méztermése született, az ország keleti felében az aszály alaposan keresztülhúzta a méhészek számításait. Az elszálló előállítási költségek mellett az alacsony átvételi árak és a lényegében nem létező felvásárlás is borzolja a magyar méhészek kedélyeit.