Az Alaptörvény külön is nevesíti a nemzet közös örökségébe tartozó elemek felsorolásában az erdőket, jelezve, hogy ezek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelezettsége - írja közleményében az Agrárminisztérium. A gyakorlatban ennek megfelelően az erdőtulajdonosokra, az erdőgazdálkodókra, de még az erdőt szabadon használókra is kötelezettségek hárulnak. Fenntartásuk és a jövő nemzedékek számára való megőrzésük az állam és mindenki kötelessége.
Az erdészek több évszázada gyakorlati természetvédelmet valósítanak meg. A növény- és állatvilág, vagyis az erdei ökoszisztéma gazdájaként jól ismerik, óvják és védik területeiket. Természetesen emellett törvényi garanciák is biztosítják az erdők védelmét, a fenntartható erdőgazdálkodást. Utóbbi és az erdei erőforrások kíméletes felhasználása kulcsfontosságú szerepet játszik a Fenntartható Fejlődési Célok (SDG) elérésében is. A cél olyan módszerek alkalmazása, amelyek biztosítják, hogy az erdő megőrizze biológiai sokféleségét, továbbá megfeleljen a társadalmi igényekkel összhangban levő védelmi, közjóléti és gazdasági követelményeknek.
Az ombudsman a korábbi nyírségi, börzsönyi, gemenci valamint a főváros térségi látogatása után érkezett a Bakonyerdő Zrt-hez, ahol meggyőződött az állami erdőgazdaság szakszerűségéről és fenntartható erdőgazdálkodásáról. A Bakonyerdő Zrt. 62.000 hektáron gazdálkodik, működési területén jelenleg 15 millió köbméterre tehető az erdők élőfakészlete. A Bakonyaljától, a Bakonyon és a Balaton-felvidéken át egészen a Keszthelyi-hegységig elnyúló területen összesen hét erdészet működik. A változatos képet nyújtó karsztbokorerdők és a zömében cseres erdőtársulások kedvelt célpontjai a pihenni vágyó turistáknak. A terület talajviszonyai a sokféle alapkőzetnek köszönhetően változatosak, amit hűen tükröz a faállományának változatossága is.