Napi szintű gépáremelés, akadozó ellátási láncok, belső égésű motor kivezetése, Co²-kibocsátás drasztikus csökkentési iránya és az euró árfolyamának változása - ezekkel mind-mind meg kell küzdeni a mezőgazdaságnak, azon belül az agrárgépészeknek is. Persze, nem lehet elmenni az aszály mellett sem, ami óriási pusztításokat okozott idén, és a jövőben is fel kell rá készülni. Ugyanakkor nem lehet mindig, mindenhol öntözni, hiszen "nincs annyi víz a világon, amivel például az idei hiányzó vízmennyiséget lehetne pótolni".
Óriási fejlődés az agrárgépészetben
A gazdáknak el kell magyarázni, hogy hogyan kell művelni a földet az új gépekkel, technológiákkal. A technika beépült a mindennapjainkba. Az agrárgépészeti technológia is elképesztő fejlődésen ment keresztül, amit meg kell ismernie az ágazat szereplőinek
- mondta Harsányi Zsolt.
A jövőre nézve pedig fel kell készülni a digitalizációra, a globális fejlődésre, fenntarthatóságra, populizmusra, lokalizációra, gyártási problémák kezelésére és az egyéni igények kiszolgálására. Utóbbi azonban ez egyre drágább lesz.
Mi lesz a Green Deal-lel?
A Green Deal fő célja az, hogy a mezőgazdaságban csökkentsék a környezeti terheket. Kérdés, hogy mit tehetnek az agrárium szereplői? A szakember szerint eredményes lehet, ha csökkentik a vegyszerkibocsátást, digitalizálnak és kisebb menetszámmal művelnek a gazdálkodók. A nagy glifozát kérdés azonban itt is felvetődik, ezzel kapcsolatban Harsányi Zsolt kiemelte:
Olyan sokat kell belőle használni, amennyi szükséges, és olyan keveset, amennyi lehetséges! De egy darabig még szükséges lesz rá, ez tény.
A drónoké a jövő
Az Axiál Kft. tulajdonos-ügyvezetője, mint fogalmazott, a mezőgazdaság nincs rá felkészülve, de szükség van a drónokra. Lesznek olyan előnyök, lehetőségek, amiket csak a drónokkal lehet elérni. Ilyen például a táblafelmérés, permetezés stb.
Van benne jövő, de tudás és ember, vegyszer kell hozzá. Úgy gondolom, hogy gyakorlópálya leszünk az elkövetkezendő években etéren.