A paradicsom beltéri termesztése egyszerű, ha a megfelelő fajtával „dolgozunk”, van napos ablakunk, és tisztában vagyunk, hogy mit, hogyan kell csinálni. Ami hátulütő lehet, hogy lassabb a folyamat és vélhetőleg nem lesznek olyan nagyok, mintha kertben termesztenénk, de ez aligha von le az élvezeti értékéből - írja a balconygardenweb.
Fontos, hogy milyen fajtát választunk
Számos paradicsomfajta létezik, így bőven válogathatunk akkor is, ha bent termesztjük őket. Kiválasztás előtt így hát érdemes nézelődni, kérdezni, hogy biztosan megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbbet.
Termesszünk magról
Miután kiválasztottuk a megfelelő paradicsomfajtákat, vásároljuk meg a magokat egy kertészetben vagy akár online is, megbízható forrásból. A magok elültetéséhez öntsünk egy kevés friss vizet a virágföldre vagy a magindító keverékre, hogy kellően nedves legyen. Vegyünk egy szaporító tálcát, és töltsük fel a cellákat a magokkal. Ha nem állnak rendelkezésünkre ilyen tálcák, használhatunk konzervdobozokat, tojásdobozokat, sőt, akár újságpapírból készült tartót is alkalmazhatunk.
Csíráztassuk a magokat
A magvak csírázása körülbelül 5-10 napig tart. A talaj kiszáradásának megelőzése és a sikeresség javítása érdekében a palántákat műanyag fóliával lazán körbetekerhetjük, vagy egy „búrával” le is takarhatjuk. A palántákat tegyük egy meleg helyre, ahol lehetőleg 21 és 27 fok közötti hőmérsékletet tudunk biztosítani számukra. Rendszerint öntözzük a magokat.
Fontos az elhelyezkedés
Tartsuk a paradicsomokat olyan helyen, ahol 6-8 óra napfényt kaphatnak naponta. Megfelelő napfény hiányában mesterséges fényforrást is biztosíthatunk. Érdemes gyakran forgatni az ablakpárkányon tartott növényeket, hogy minden oldaluk egyenletesen jusson fényhez.
Locsolás
Soha ne hagyjuk, hogy a talaj teljesen kiszáradjon, amikor paradicsomot termesztünk. Beltéren azonban érdemes vigyázni: ha túlöntözzük, akkor könnyen túlnedvesedik a talaj, ami elősegítheti a gyökérrothadást is. Éppen ezért, öntözés előtt ellenőrizzük a talajnedvességet az ujjunk segítségével.
A trágya sem árt
A trágya kincset érhet a növények számára, ezért, ha lehetőségünk van rá, ültetés után 2 héttel adjunk hozzá a talajhoz. Havi két adag elegendő tápanyagot fog biztosítani.
Mesterséges fény
Bár a növényeknek elengedhetetlen a fény, sötétre is szükségük van - ez a paradicsom esetében sincsen másként. Ha mesterséges fényt használunk, akkor ragaszkodjunk a megszokott körforgáshoz: reggel kapcsoljuk be a fényeket, majd este kapcsoljuk le nagyjából 12-16 óra elteltével. Ha nem vagyunk otthon, időzítőt is használhatunk.
Beporzás
A szabadban a beporzásról maga a természet gondoskodik a szél, a méhek, a madarak vagy más rovarok által. Beltérben viszont meg kell tennünk néhány dolgot a beporzás megkönnyítése érdekében. Például tartsunk egy kis asztali ventilátort alacsony sebességen a paradicsom felé irányítva, hogy a természetes szél hatását imitáljuk. A virágport kézzel is „felvihetjük” ecsettel vagy vattakorong segítségével. Ilyenkor nagyon finoman megrázhatjuk a növény tövét, hogy egyenlően oszlassuk el.
Kártevők és betegségek
Nem kell sokat aggódni a kártevők miatt, de továbbra is ügyelni kell a levéltetvekre és atkákra. Emellett a gyökérrothadás jelenthet problémát a túlzott nedvesség miatt.
Ha mindezekre odafigyelünk, akkor már csak a betakarítást kell megvárnunk, és örömmel fogyaszthatjuk a saját, friss, egészséges paradicsomjainkat.