agrarszektor.hu • 2023. március 5. 11:01
Az utóbbi időszakban az európai áfonyatermesztőknek számos kihívással kellett szembenéznie, mint például az egyre növekvő termelési költségek, az egyre növekvő fogyasztói igények és a klímaváltozás hatásai. Az ágazat vezetői ezekről fognak beszélni a 11. Nemzetközi Áfonya Konferencián Lengyelországban, melyet 2023. március 9-10. között tartanak.
Az áfonyaágazatban nehéz túlélni, bár a fogyasztás az utóbbi években drámaian megnőtt e bogyós gyümölcs egészségügyi előnyei miatt, ellenben a termelési költségek és a növekvő verseny állandó kihívást jelentenek a termelők számára világszerte. Sok országban drasztikusan emelkedtek az áfonyatermesztés költségei - olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán. Ez a gyümölcstermesztéssel kapcsolatos minden szempontból bekövetkezett inflációnak köszönhető, mint például az üzemanyag, az energia, a munkaerő, a műtrágya és a növényvédőszerek. E tényezők miatt az áfonyatermesztés költségei nagyon magasak. Például Németországban 1 kg gyümölcs termesztése 3,6-4 euró, Hollandiában 4 euró, Lengyelországban 3 euró, Ukrajnában pedig 1,7-2 euró költséggel jár.
Közép- és Kelet-Európa régióiban, ahol főként északi áfonyafajtákat termesztenek, sok termelőben felmerül a kérdés, hogy mely áfonyafajtákat érdemes termeszteni. A vásárlók kemény és pultálló, valamint nagy és ropogós gyümölcsöket igényelnek. Az ilyen gyümölcsöket a szupermarketek előnyben részesítik, mivel jól eladhatóak és a jó eltarthatóságnak köszönhetően sokáig frissek maradnak. A kiskereskedelmi láncokat képviselő vásárlók közül sokan jelenleg a prémium gyümölcsökre szavaznak. Hogy miért? A veszteségek minimalizálása, valamint a magas minőség révén a fogyasztók ösztönzése ismételt vásárlásra. Felmerül tehát a kérdés: milyen áfonyafajták felelnek meg a modern kereskedők (és fogyasztók) igényeinek?
A korai fajták közül a "Duke" pótolhatatlan vezető fajta. Rögtön utána a szezont az olyan fajták folytathatják, mint a 'Draper', a 'Valor', a 'Cargo' és a 'Calypso'. Mindegyikre jellemző a nagy, kemény bogyók. Érdekes újdonságok a 'Megasblue' és a 'Titanium' fajták, valamint a Fall Creek fajtakör 4 új fajtája, amelyek jelenleg Európa különböző régióiban kerülnek értékelésre. Késői fajtaként gyakran választják a 'Last Call'-t, amelynek bogyói a késői szüreti időpont (szeptember) ellenére is jól néznek ki és jó ízűek.
Úgy tűnik, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben szükségessé válik az áfonyaültetvények korszerűsítése, hogy korlátozott ráfordítással maximális hozamot biztosítsanak. Íme, néhány javaslat:
- Fajtaszerkezet átalakítás. Fogyasztók igényeihez igazodó fajták telepítése. A modern trend elsősorban nagyméretű, vonzó megjelenésű, pultálló és ropogós, kellemes ízű bogyók termesztését jelzi.
- Növénytermesztés intenzifikálása. A tendenciák közül az egy termesztési egységre jutó növények számának növekedése a jellemző. Egyes fajtákat 0,7 méterenként ültetnek, miközben a sorok közötti 3 méteres sortávolságot megtartják (ami 4700 növény/ha sűrűséget eredményez). Ez esélyt ad arra, hogy a bokrok teljes hozamát gyorsabban elérjék, így lerövidül a befektetés megtérülési ideje. Hasonló előnyökkel járhat a konténeres termesztés is. Minden növény számára ugyanazok a növekedési feltételek biztosítottak.
- Termesztési rendszerek. Számos új, nagy növekedési eréllyel rendelkező és gyors termőre fordulású fajta esetében szükséges a hajtások rögzítésére megoldást találni. Ellenkező esetben erős szél esetén a hajtások letörhetnek. Az sem előnyös, ha a gyümölcsök súlya alatt elfekszenek, mivel ez megnehezíti a betakarítást, valamint nagyobb a kockázata, hogy a gyümölcsöt betegségek támadják meg.
- Célszerűnek látszik további óvintézkedéseket alkalmazni az ültetvényeken. Ez vonatkozik az ültetvények fagy, jégeső és eső elleni védelmi rendszereire. Egy gazdaságban az ültetvények legalább egy részét (optimális esetben a felét) védeni kell az eső/jégeső ellen, hogy a termés védelme és az optimális időben történő betakarítás biztosítva legyen.
- A szedés hatékonyságának javítása. Ez fajta kérdése, de a vágás módja is befolyásolja. Az intenzíven vágott bokrok, ahol a termés a fiatal hajtásokra és a felső részre koncentrálódik, sokkal könnyebben szüretelhetők, ugyanakkor nagy, kifejlett bogyókat adnak. Viszonylag gyorsan érnek, ami hozzájárul a betakarítási időszak intenzívebbé tételéhez és egyúttal lerövidítéséhez (3-4 szüret). Ha egy munkavállaló több kg-ot gyűjt óránként, többet fog keresni, a következő szezonban is szívesen visszatér. Ez nagy előnyökkel jár a termelő számára: egy tapasztalt alkalmazott sokkal hatékonyabban dolgozik, mint egy kezdő.
- Az ültetvény előkészítése gépi betakarítására. Néhány nyugat-európai ültetvényt már felkészítettek gépi betakarításra. Számos fajta, pl. a "Duke", "Draper", "Liberty", "Valor", "Cargo" és "Calypso" esetében lehetőség van rá, hogy a gyümölcsöt kombájnnal betakarítsák, amelyek válogatás után kínálhatók friss fogyasztásra. Másik lehetőség, hogy kézi szedés után a maradék gyümölcsöt szüretelőgéppel leszüretelik és azt a feldolgozó üzemekbe küldik. Legalábbis a jelenleg kínált árak meglehetősen vonzóak az ilyen jellegű gyümölcsök számára.
- További megoldások bevezetése a költségek csökkentése érdekében. Jó példa erre a fotovoltaikus panelek telepítése. Nyári használatuk jelentős energiamegtakarítást tesz lehetővé, amely az öntözéshez, a gyümölcsök hűtéséhez vagy a munkavállalók szociális épületeinek fenntartásához szükséges. Az ültetvények esetében a fotovoltaikus panelekből származó legnagyobb energiatermelés időszaka egyidejűleg a legnagyobb energiaigénnyel járó is. Egy ilyen befektetés nagyon gyorsan megtérülhet.