Az új ellenőrzési eljárás az (EU) 2019/1793 és az (EU) 2020/1158 végrehajtási rendelet hatálya alá tartozó, harmadik országból származó, élelmiszer célú növényi termékeknek az unióba történő behozatalára vonatkozik - írja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A kijelölt vármegyei növény- és talajvédelmi hatóság szakemberei megvizsgálják a dokumentumokat, majd a fizikai vizsgálatra kijelölt szállítmányokat - ha azokat nem Magyarországon hozzák forgalomba - továbbküldik a célországba. A mintavételre és a laboratóriumi vizsgálatra már a célországban kerül sor.
A gördülékeny ügyintézéshez fontos, hogy a szállítmányért felelős vállalkozó a TRACES rendszerben, a Közös Egészségügyi Beléptetési Okmányok (KEBO-D, angolul: CHED-D) dokumentumban ne csak az I.4. pontot töltse ki, hanem a célország kijelölt ellenőrzési pontját (I.20.) is jelölje meg. Amennyiben ez elmarad, a hatóság felveszi a kapcsolatot a szállítmányért felelős vállalkozóval, ami azonban jelentősen növelheti a szállítási folyamat ügyintézési idejét. A szállítmánynak - a továbbítás során - folyamatos vámfelügyelet alatt kell állnia. Annak megérkezéséről a magyar hatóság 15 napon belül visszaigazolást kér a célországtól.
A magyarországi határállomások és a jóváhagyott ellenőrző pontok jegyzéke megtekinthető a Nébih oldalán:
https://portal.nebih.gov.hu/adatbazisok-elelmiszer
Az EU határállomások és ellenőrző pontok jegyzékének elérhetősége:
https://ec.europa.eu/food/safety/official_controls/legislation/imports/non-animal_en
Fontos tudni, hogy a weboldalon található kijelölt ellenőrző pontok nem mindegyike nyilvános, ezért ajánlott az illetékes hatóságokkal előre egyeztetni!