Mint ahogyan az Agrárszektor is megírta, a kötelező akciózást a kereskedők 2023. június 1. és 2023. szeptember 30. között kötelesek bevezetni. A kereskedő köteles a kötelező akciózással összefüggő tájékoztatást az üzletben jól látható helyre kifüggeszteni, valamint a reklámtevékenységéhez kapcsolódóan kiadott nyomtatott termékein és online felületén feltüntetni. Mint kiderült, azokat az üzleteket kötelezik árengedménye, melyek árbevétele tavalyelőtt meghaladta az 500 millió forintot - ez nagyjából 3000 boltot érint - hangzott el az RTL Híradójában. Az áruházaknak az alábbi 20 terméket kell majd olcsóbban adniuk:
- a baromfihús; sertés-, marhahús, egyéb húsféleségek;
- tej, tejföl és helyettesítői; sajt;
- kenyér; péksütemények; száraztészta, rizs, egyéb ceráliák;
- friss gyümölcs; friss zöldség;
- készételek, fűszerek, ételízesítők.
Az akcióköteles termékkategóriákba tartozó termékekre vonatkozó tájékoztatási segédletet Agrárminisztérium honlapján teszi közzé.
A Nemzeti Kereskedelmi Szövetség elmondta, hogy attól még, hogy a kiskereskedelemnek kötelező állami akciókat kell foganatosítania, nem fognak csökkenni az árak a termelői ágazatban és a feldolgozóiparban. Ahhoz, hogy valóban csökkenjen az infláció, az ellátási lánc szereplőinek minden egyes résztvevőjének csökkenteni kell az árait. Az érintett kiskereskedelmi üzleteknek valamennyi kijelölt termékkategóriából egy-egy szabadon választott terméket a kötelező akciózást megelőző 30 napban általuk alkalmazott legalacsonyabb árnál legalább 10 százalékkal szükséges kedvezőbb áron értékesíteniük.
Jöhet az újabb áremelés?
A GKI szerint hirtelen megemelkedhet majd a legalacsonyabb termék ára. Ha a kereskedők előre gondolkodnak, akkor a többi termék árát is elkezdik egy kicsit emelni, hiszen sosem lehet tudni, hogy mikor jön egy újabb szabályozás. A kormány ugyanakkor úgy véli, hogy az intézkedés csökkenteni fogja az árakat.