Eső jön szombaton: itt a friss előrejelzés, mutatjuk, hol lesz a legdurvább

agrarszektor.hu2023. június 29. 16:29

Múlt héten már többfelé elkezdődött Magyarországon az elsőként érő árpa betakarítása, de az időjárás záporokkal, zivatarokkal többször is közbeszólt. A csapadék a kalászosoknak és a búzának, illetve az érésben lévő meggynek, málnának már egyáltalán nem hiányzik, de a kukorica és a napraforgó meghálálja. A következő napokban is várhatók záporok, szombaton nagyobb számban, ugyanakkor melegszik az idő, de nagy forróság nem valószínű.

Sokfelé alakultak ki heves zivatarok az országban a múlt hét második felében, vasárnaptól is még többfelé esett, de már csak kisebb mennyiség - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat legfrissebb agrometeorológiai jelentéséből. Múlt szerda óta az ország északkeleti harmadán jelentős, sokfelé 20-70 mm közötti csapadék hullott, több helyen akár 100 mm-nél is több. Az ország többi részén 3-20 mm közötti mennyiséget mérhettünk.

Az elmúlt harminc nap csapadékösszegében a megelőző időszakban megfigyelt hiány főként a Tiszántúlon és az Alföld északi tájain pótlódott jelentősen az elmúlt napokban esett csapadékkal. A 90 napos összeg főleg az Alföld déli részén marad el az átlagostól. A talajfelszín sokfelé sárossá vált, az Alföldön belvízfoltok is keletkeztek, az Északi-középhegységben pedig villámárvizek vonultak le egyes patakokon. A középső talajrétegbe is jutott a nedvességből, így főként az Alföld déli és nyugati részére jellemző kisebb száraz foltoktól eltekintve, jellemzően kellő nedvesség áll a növények rendelkezésére a talajban.

A legmelegebb órák hőmérséklete szerdán, csütörtökön és pénteken országszerte meghaladta a 30 fokot, pénteken az Alföldön nagy területen 35 fok fölé forrósodott a levegő. A pénteken érkezett hidegfront hatására szombatra jelentősen visszaesett a hőmérséklet. Átmeneti felmelegedés után kedden újabb hűvösebb léghullám érkezett térségünkbe, így csütörtök reggelre pedig sokfelé 10 fok közelébe csökkent a hőmérséklet.

Az árpa aratása már többfelé megkezdődött hazánkban, de az érés végén jár a repce és a búza is. Az elmúlt napok csapadéka nem hiányzott ezeknek a kultúráknak és előfordulnak megdőlt táblák is. Az aratásra meleg, száraz idő lenne az ideális a folytatásban. A kukorica és a napraforgó számára viszont jól jött a múlt heti meleg és a napsütés, majd az azt követő csapadék, szépen növekednek az állományok.

A legfrissebb NDVI vegetációs index térképek a június közepére vonatkozó állapotot mutatják. Ebben az időszakban magas az index értéke, de az előző időszakhoz képest már nagy területen csökkenés látható, mely főként az őszi vetések érésének tudható be. A nyári növények zöld tömege ugyanakkor intenzíven növekszik. Az anomália térkép szerint a sokéves átlagnál továbbra is országszerte jóval magasabb az index értéke, azaz a növényzet fejlettebb, dúsabb, zöldebb a szokásosnál.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg többnyire 490 és 610 foknap között alakul, az alacsonyabb értékek nyugaton, a magasabbak keleten, délkeleten vannak, az országon belüli különbség egyre nő. Az összegzés kezdete óta folyamatos elmaradásban van a hőösszeg, a tavalyi évhez képest 30-110 foknap ez az elmaradás, a sokéves átlaghoz képest pedig 30-70 foknap. Ez azt jelenti, hogy a növények fenológiai fázisai körülbelül egy héttel később következnek be a szokásosnál.

Nyári időb várható a következő 6-8 napban, és bár szombaton érkezik egy hidegfront, jelentős lehűlést nem hoz. Szombaton sokfelé, vasárnaptól szórványosan várható, elsősorban a délutáni, esti órákban csapadék, zápor, zivatar formájában. Ez azt jelenti, hogy országos, tartós csapadék nem valószínű. A zivataros foltokban akár jelentősebb mennyiség is leeshet, míg nagyobb területek teljesen kimaradnak a csapadékból. Így az ország nagy részén száradni fog a talaj. Tartós levélnedvesség, illetve hosszan tartó magas páratartalom nem valószínű. A legmelegebb órák hőmérséklete többnyire 30 fok közelében alakul majd.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
repce, búza, kukorica, árpa, napraforgó, csapadék, vetés, időjárás, meteorológia, agrometeorológia, hőmérséklet, zivatar, zápor, meleg, hidegfront, lehűlés,