Nagy segítséget kapnak a magyar gazdák: ez a jövőben bárkinek jól jöhet

agrarszektor.hu2023. július 5. 18:16

Az egységes kérelmek benyújtási időszakát követően elérhetővé váltak az ezek kapcsán leggyakrabban felmerült kérdések és az azokra adott válaszok. A folyamatosan frissülő gyűjtemény a Közös Agrárpolitika hivatalos oldalán érhető el.

Miután lezárult az egységes kérelmek benyújtási időszaka, az Agrárminisztérium, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a Magyar Államkincstár együttműködésének köszönhetően elérhetővé váltak az egységes kérelmek kapcsán leggyakrabban felmerült kérdések és az azokra adott válaszok. A folyamatosan frissülő tematikus gyűjteményben most az Agro-ökológiai Programot, a Gazdálkodási naplót, a Területi Monitoring Rendszert, a mobilGAZDA-t, illetve az ENAR rendszert érintő kérdés-válasz párokat olvashatják az érdeklődők a honlap GYIK menüpontjában.

Többek között az alábbi kérdésekre találhatóak itt meg a válaszok:

  • Méhkímélő vegyszerek használat választás esetén amennyiben az adott évben nem használ rovarölő szert egyáltalán, teljesült-e a vállalás?
  • Szakaszos legeltetés esetén a szakaszok mérete (minimum és maximum), a legeltetési napok száma (min. max.), a pihentetési napok száma (min. max.) és az állatlétszám mi alapján kerül meghatározásra?
  • Szakaszos legeltetésnél 12 nap lehet max. 1 legelőkertet legeltetni, hány nap múlva lehet újra legeltetni ezen a területen?
  • Húshasznú anyatehén támogatás esetében a kiesést, pótlást hogy kell szabályosan átvezetni?
  • Anyajuh támogatás esetén a kieső egyedeket kötelező-e vagy csak ajánlott pótolni? Mivel az új rendszer szerint az állatok fülszám szerint fognak megjelenni, és ha a termelő az összes állatára igényel támogatást, úgy a tenyészetéből nem fog tudni egyedet pótolni kiesés esetén. Továbbá lesz-e szankció, ha ilyen esetben nem tudja az egyedet pótolni?
  • Hízottbika támogatás esetén hogyan igazolja az apaállat használatát az a termelő, aki más tenyészetből vásárolt növendék állatot? Mivel ebben az esetben ő nem fog rendelkezni az állat termékenyítési adataival (termékenyítési jegy stb)?
  • Tejhasznú támogatásban résztvevő állatoknak kell-e minden évben elleniük, illetve ugye itt is a kötelező a termékenyítések során szakszerű apaállathasználat, azaz a születendő borjúhoz tartozzon szakszerű apaállat?
  • Az egységes kérelemben igényelhető támogatások közül melyiknél kell elektronikusan vezetni a gazdálkodási naplót?
  • Mi az a területi monitoring rendszer?
Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
kap, segítség, nébih, nak, honlap, magyar-Államkincstár, agrárminisztérium, válaszok, közös agrárpolitika,