A 2023. márciusi rekordmagas export után 2023 áprilisában az EU agrár-élelmiszeripari külkereskedelme lelassult. Összességében az uniós export 2023 áprilisában a magasabb exportáraknak köszönhetően 17,8 milliárd euró maradt, míg az uniós import 13 milliárd eurót tett ki, ami 4,8 milliárd eurós többletet eredményezett az agrár-élelmiszeriparban.
Nőtt az EU exportja
2023 áprilisában az EU agrár-élelmiszeripari exportja ismét a 2022. áprilisi szintre esett vissza. Mindazonáltal 2022 azonos időszakához képest a január és április közötti kumulált export 2023-ban 10%-kal magasabb volt (+6,8 milliárd euró).
Ez a növekedés főként a magasabb exportárakkal magyarázható, ugyanakkor néhány termék exportvolumene is növekedett.
Emelkedett például a volumen a növényi olajok (+38%), az olajos magvak és fehérjenövények (+17%), a margarin és egyéb olajok és zsírok (+16%), valamint a gabonafélék (+7%) esetében. A legfontosabb értékváltozással rendelkező termékek közé tartoztak a gabonakészítmények és malomipari termékek, a gyümölcs-, diófélékből és zöldségekből készült készítmények, valamint a tejtermékek.
Az EU agrár-élelmiszeripari exportjának első három célországa 2023 januárja és áprilisa között továbbra is az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Kína volt.
Csökkenő behozatal
2023 áprilisában a legtöbb termék esetében a behozatal csökkenése volt megfigyelhető, ami az uniós agrár-élelmiszeripari behozatal csökkenését eredményezte. Jelentősen csökkent a behozatal Oroszországból (-413 millió EUR, -40%), de mérséklődött Argentínából (-258 millió EUR, -14%, főként fehérjenövények), Kínából (-212 millió EUR, -7%, főként nem élelmezési célú növények), a Fülöp-szigetekről (-209 millió EUR, -39%; főként margarin és egyéb olajok és zsírok) és Moldovából (-192 millió EUR, -43%). Másrészt a cukor és az izoglükóz behozatala jelentősen megnőtt, ami a cukor és az izoglükóz kereskedelmi mérlegét rontotta. Értékben továbbra is az olajos magvak és fehérjenövények, a gyümölcsök és diófélék, valamint a kávé, tea, kakaó és fűszerek voltak a legtöbbet importált áruk. A három legfontosabb import származási ország 2023 januárja és áprilisa között Brazília, az Egyesült Királyság és Ukrajna volt.