Megjött a friss előrejelzés a földekről: meglepő fordulatot vett az időjárás

agrarszektor.hu2023. augusztus 17. 14:44

Az elmúlt napok csak elszórt záporokat hoztak, így az augusztus eleji esős időben átnedvesedett talaj sokat száradt. A felső réteg még országszerte tartalmaz kellő nedvességet, de a mélyebb rétegek az Alföldön nagy területen kritikus közelien szárazak. A kukorica és a napraforgó jellemzően jó állapotban van a Tiszántúli területeken is. A folytatásban a hét végéig még szórványosan kialakulhatnak záporok, zivatarok, majd a jövő hét nagyobb részében többnyire napos, meleg, száraz idő segíti majd nyári növényeink érési folyamatait.

A mögöttünk álló egy hét során csak elszórtan fordultak elő záporok, zivatarok hazánk területén, miközben a szombat, a vasárnap és a hétfő teljesen száraz maradt. Az elmúlt 10 nap során csak kis területen esett 10 mm-t meghaladó mennyiség, az ország nagyobb részén nem volt számottevő csapadék, azonban pont ott, az Alföld középső részein esett a legtöbb, ahol a legnagyobb szükség volt rá. Az augusztus eleji záporokkal, zivatarokkal együtt azonban az elmúlt 30 nap csapadékösszege az ország nagyobb részén jelentős többletet mutat, számottevő hiány a Szolnok - Jászberény - Füzesabony - Kisköre térségben van - derült ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) agrometeorológiai jelentéséből.

A talaj a hónap eleji kiadós esők után sokat száradt az elmúlt napokban, de a felső 20 cm-es réteg csaknem országszerte megfelelő mennyiségű nedvességet tartalmaz. A mélyebb rétegek már nem mutatnak ilyen kedvező képet, az Alföld jelentős részén kritikus közelien (40%) száraz a talaj. Aszályos területek is az Alföldön fordulnak elő. A hőmérséklet csúcsértéke a hét közepén még 25 fok körül alakult, a hét legvégére pedig már 30 fok közelébe emelkedett. Ezen a héten azonban már a 30 fok feletti értékek a jellemzőbbek.

A hét legvégéig elszórtan kell záporokra, zivatarokra számítani, majd a jövő héten csütörtökig-péntekig csökken a csapadékhajlam és többnyire napos, száraz, meleg időjárás várható. Az e heti záporokból lehulló csapadék mennyisége csak kevés helyen haladja majd meg a 10 mm-t, így a talajok további nedvességvesztése lesz a jellemző, az Alföldön az aszályos területek további növekedése várható. Marad továbbá a nyári meleg, a kánikula, hiszen napközben 28-35 fokig melegszik a levegő. Az augusztus 20. körüli szokásos lehűlés idén késik, sőt, lehet, hogy el is marad, viszontaz éjszakák gyorsan, naponta 3-4 percet hosszabbodnak, így a hajnalok már a legtöbb helyen felfrissülést hoznak.

Mi a helyzet a kukoricával és a napraforgóval?

A kukorica sokfelé igen szépen fejlett, jellemzően szép zöldek még az állományok, augusztus első hetének bőséges csapadéka országszerte igen jót tett a többnyire a tejes érés állapotában járó állományoknak. A napraforgó az érés kezdeti állapotában van, jellemzőek a jól fejlett állományok. A hőmérséklet áprilisban, májusban és júniusban is gyakran alakult alacsonyan a kukorica igényeihez képest, így jelenleg az összegzett hőösszeg jócskán elmarad az optimálistól azzal együtt is, hogy júliusban az átlagosnál melegebb volt az idő, augusztus első dekádja azonban ismét hűvös időjárást hozott.

Címlapkép forrása: Getty Images
Címkék:
talaj, kukorica, napraforgó, szárazság, időjárás, kukoricatermesztés, időjárásváltozás, agrometeorológia, alföld, meleg, száraz, ország,