A sárgarépa a legjobban dráguló élelmiszer Magyarországon: júniustól júliusig 89%-kal nőtt meg az ára. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint amíg júniusban még csak 387 forintot kértek kilójáért, ez júliusra 730 forintra emelkedett - derült ki az RTL Híradójából.
A sárgarépa azért is drágult meg ennyire, mert egész Európában hiány van belőle. Sokfelé kevesebb répát vetettek idén, de Hollandiában az aszály is megtizedelte a termést
- mondta el Varga István, a FruitVeB alelnöke.
A szakember szerint a legnagyobb probléma az, hogy a termelési költségek megemelkedtek, a termelési kedv viszont alábbhagyott. Emiatt keletkezett ez az árrobbanás. Varga István úgy fogalmazott, hogy ha ősszel beérnek a későbbi vetések, a sárgarépa ára akkor is csak 15-25%-kal csökkenhet. A többi zöldség viszont nem lesz olcsóbb a jövőben se. Pedig a vöröshagyma ára 73%-kal, a káposztáé pedig 23%-kal ugrott meg az előző évhez képest. Ennek oka az, hogy a hazai gazdálkodók a szükséges termékeket, például a gépeket, vetőmagot, műtrágyát, magas áron kénytelenek beszerezni külföldről.
Idén júliusban 17,1 százalékos inflációt mért a KSH az előző év azonos időszakához képest. Bár ez 2,5 százalékponttal kisebb érték, mint a pénzromlás júniusi mértéke, a környező országokban, például Romániában, Horvátországban és Szlovéniában már tavasszal 10% alatt volt az infláció.