agrarszektor.hu • 2023. augusztus 24. 05:54
Teljesen eltérő folyamatok zajlanak az amerikai kontinens és Európa sertéspiacán. Míg az USA-ban és Brazíliában is – eltérő mértékben ugyan – csökken a sertés ára, addig az EU-ban jelentősen növekedett. Utóbbi jó hír a sokáig nehéz helyzetben lévő sertéságazatnak, amely most levegőhöz juthat. Az árnövekedés ráaádásul végigvonulhat a termékpályán, különösen az árstop megszűnése után. Mindez a bolti árakban további emelkedést hozhat, de az ágazat helyzete hosszú évek nehézségei után javulhat.
Az AKI PÁIR adatai szerint a hazai termelésű vágósertés termelői ára áfa és szállítási költség nélkül 945 forint volt kilónként - hasított meleg súlyban - 2023 júliusában, ami 27 százalékos emelkedést jelentett az egy évvel korábbi átlagárhoz képest. A darabolt sertéshús (karaj, tarja, comb) feldolgozói értékesítési ára 31 százalékkal volt magasabb ugyanebben az összehasonlításban – áll az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) jelentésében.
Az ármozgás igazodik az Európai Unió piaci folyamataihoz, figyelemreméltó azonban, hogy az EU sertéspiaca teljesen eltérő irányba mozog, mint a globális piac, például az amerikai kontinens folyamatai.
Amerika egészen más
Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) augusztusi elemzése szerint az USA sertéshústermelése 1 százalékkal csökkenhet 2023 harmadik negyedévében a 2022 július– szeptemberében előállított mennyiséghez képest.
Az USDA szakértői a hízósertés termelői árának 8 százalékos csökkenésére számítanak a vizsgált összehasonlításban.
A belső fogyasztás 5 százalékkal mérséklődhet, a sertéshús értékesítése 9 százalékkal lehet több a nemzetközi piacon a megfigyelt időszakban. Az USA élősertés-importja 6 százalékkal növekedhet, míg a sertéshús-behozatala 19 százalékkal csökkenhet a jelzett időszakban. Az USDA adatai szerint az USA sertéshústermelése 1 százalékkal nőtt 2023 január–júniusában a 2022. január–júniusi volumenhez képest. A vágások száma 2 százalékkal emelkedett, míg a vágóhidakra kerülő sertések élősúlya 1 százalékkal csökkent a megfigyelt időszakban.
Mindez azt jelenti, hogy az amerikai sertéstartás és -vágás csak kismértékben változott az elmúlt időszakban.
Az árak ugyanakkor már érezhetően csökkennek a tengerentúlon. Az USDA adatai szerint az Egyesült Államokban a sertés ára 2,25 dollár (USD)/kilogramm hasított hideg súly volt 2023 júliusában, ami 12 százalékos csökkenést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. Brazíliában hasonló a helyzet, bár az árcsökkenés mértéke jóval kisebb: a sertés ára (9,41 brazil reál/kilogramm hasított hideg súly) 4 százalékkal mérséklődött 2023 júliusában az egy évvel korábbihoz képest. A brazíliai sertés- és baromfitenyésztők szövetségének (ABPA) adatai szerint Brazília sertéshúskivitele 14,6 százalékkal 695,1 ezer tonnára nőtt 2023 első hét hónapjában a tavaly január–júliusi mennyiséghez képest. A sertéshúsexport fő célországai továbbra is Kína, Hongkong és a Fülöp- szigetek voltak.
Európához igazodunk most is
Figyelemreméltó, hogy Európában egészen más folyamatok zajlanak, mind a volumeneket, mind pedig az árakat tekintve. Az Európai Bizottság adatai szerint az Európai Unió 2023 január–áprilisában 15 százalékkal, vagyis 1,5 millió tonnával kevesebb friss, fagyasztott és feldolgozott sertéshúst értékesített a nemzetközi piacon, mint 2022 azonos időszakában.
Az Európai Unióban az „E” kereskedelmi osztályba tartozó sertés vágóhídi belépési ára 2,49 euró volt kilónként hasított hideg súlyban 2023 júliusában, vagyis 29 százalékkal nőtt egy év alatt.
Az uniós sertéspiac szempontjából meghatározó vállalatok és vágóhidak sertésárai átlagosan 21 százalékkal emelkedtek 2023 33. hetében az előző év azonos hetének átlagárához képest. A németországi szerződéses ár 2,30, a West Fleisch és a Tönnies felvásárlási ára egyaránt 2,31 euró/kilogramm hasított súly volt a megfigyelt héten. A Vion 2,42, a Danish Crown 1,85 és a Tican 1,88 euró/kilogramm hasított súly áron vásárolta a sertéseket a 33. héten – áll a jelentésben.
A magyar piac folyamatai javarészt az uniós viszonyokat követik, amely érthető is, hiszen a hazai sertéspiac mélyen az EU piacába integrálva működik – nem csupán az árumozgást, hanem az árakat tekintve is.
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 10,5 százalékkal nőtt (11,5 ezer tonna) 2023 január–májusában a 2022. január–májusi mennyiséghez viszonyítva. Az élősertés-behozatal 3 százalékkal 26,3 ezer tonnára csökkent a megfigyelt időszakban.
Az árstop utáni idők még nem látszanak
Még érdekesebb a kép, ha az árakat is figyelembe vesszük:
A nemzetközi piacon értékesített sertéshús mennyisége 10 százalékkal csökkent (58 ezer tonna), ugyanakkor értéke 18 százalékkal nőtt a megfigyelt időszakban.
A sertéshúsimport volumene csaknem 17 százalékkal (56,8 ezer tonna) esett vissza, igaz, értéke 23 százalékkal volt nagyobb.
A már említett termelőiár-növekedés mellett a feldolgozói értékesítési ár is jelentősen nőtt. Sőt, a KSH adatai szerint a rövidkaraj fogyasztói ára 21,5 százalékkal, a sertéscombé 6 százalékkal nőtt ugyanekkor. Utóbbi esetében fontos leszögezni, hogy az adatfelvétel idején még érvényben volt az árstop intézkedése.