Tudomásunk van néhány tagállam egyoldalú intézkedésekkel kapcsolatos bejelentéséről. Most az a fontos, hogy minden ország a kompromisszum szellemében dolgozzon és konstruktívan lépjen fel
- idézte a bizottság szóvivőjét a Reuters hírügynökség. Emlékeztettek arra, hogy Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre volt, mielőtt Oroszország 2022-es inváziója csökkentette a mezőgazdasági termékeknek a fekete-tengeri kikötőkön keresztül a világpiacokra történő szállítására való képességét. Azóta az ukrán gazdák a szomszédos országokon keresztül történő gabonaexportra támaszkodnak - írja az Index. Ez a folyamat azonban hatással volt a helyi gazdák jövedelmére, és öt tagállam, köztük Magyarország kérésére importkorlátozást vezettek be az ukrán gabonára.
Az EU aztán úgy döntött, hogy nem bővíti tovább az Ukrajnából származó gabona exportjának tilalmát, miután Ukrajna ígéretet tett arra, hogy intézkedéseket hoz a szomszédos országokba irányuló export ellenőrzésének szigorítására. Erre érkezett a magyar reakció, az ukrán gabona behozatali tilalmát eltörlő brüsszeli döntés ellen mintegy négyszáz magyar gazda tiltakozott és tartott demonstrációt a záhonyi magyar-ukrán határátkelőhely közelében vasárnap.