agrarszektor.hu • 2023. szeptember 28. 20:32
A körte az ősz egyik nagy kedvence, mert amellett, hogy az egyik legjobban tárolható gyümölcsünk az alma mellett, igazi vitaminbomba, ami a téli hónapokban is élvezhető, utóérő gyümölcsről lévén szó. Magyarországon azonban évek óta egyre csökken a termőterülete, a klímaváltozás okozta tavaszi fagyok pedig 4-5 éve folyamatosan csökkentették a termésmennyiségeket is. Idén közepes termésre számítanak a termelők, így várhatóan a piacokon sem lesz olcsó a körte.
Az Alma és Körte Világszövetségnek (WAPA) adatai szerint az Európai Unióban (beleértve az Egyesült Királyságot is) 2,07 millió tonna körte termett 2022-ben, ami 20%-kal múlta felül a 2021. évi rekordalacsony termést. Olaszországban a körtekibocsátás 135%-kal 474 ezer tonnára, Belgiumban 3%-kal 366 ezer tonnára, Hollandiában 8%-kal 368 ezer tonnára nőtt 2022-ben az előző évihez képest. Franciaország mezőgazdasági minisztériumának (Agreste) prognózisa szerint a francia körtetermés 144 ezer tonna körül alakult, ami 121%-kal több a 2021. évi fagykáros termésnél - írta meg a HelloVidék.
Ugyanakkor csökkent a körte termése Spanyolországban, méghozzá 17%-kal 256 ezer tonnára, és Portugáliában is, ott 26%-kal, 167 ezer tonnára. A Német Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) előrejelzése szerint Németországban az előző évinél mintegy 2%-kal kevesebb, 36,3 ezer tonna körte termett 2022-ben. Az Európai Bizottság adatai szerint 2022 decemberében az egy évvel korábbinál 29%-kal volt alacsonyabb a körte ára Belgiumban (47 eurócent/kilogramm), és 19%-kal Olaszországban, (1,55 euró/kilogramm).
A WAPA szerint 2022. december 1-jén az Európai Unió tagállamainak raktáraiban 721,7 ezer tonna körte volt készleten, ami 10,1%-kal volt több az egy évvel korábbi mennyiségnél. A teljes európai raktárkészlet 32%-ával (233 ezer tonna) Hollandia rendelkezett, a második legnagyobb készletet (221 ezer tonna) Belgium tudhatta magáénak. A készletezett fajták között a Conference dominanciája (511,4 ezer tonna) jellemző, amelyből a 2021. évinél 4,6%-kal kevesebb volt raktáron. A második legnagyobb készletet a Fétel apát (73,3 ezer tonna) adta, amelyből 296%-kal volt több, mint egy éve.
Magyarországon közepes lett idén a körtetermés
A KSH adatai szerint Magyarországon 2021-ben 7 százalékkal több, 21,7 ezer tonna körtét takarítottak be, a WAPA adatai szerint 4 százalékkal nőtt a termés 2022-ben. A KSH adatai szerint Magyarország 6,29 ezer tonna friss körtét importált (elsősorban Hollandiából) 2022. január–október között, mely 17 százalékkal haladta meg a 2021 azonos időszakában behozott mennyiséget. A friss körte kivitele 760 százalékkal 690 tonnára nőtt ugyanekkor.
Javában tart a körteszezon, az ősz egyik kedvenc gyümölcsét egészen október végéig szedik a hazai ültetvényeken. Hazánkban közel 2000 hektáron termelnek körtét, köztük számos tájfajtát. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) körképe szerint az idén a tavalyi aszályos évnél jobb, de a közepes szintet el nem érő termésre számítanak a gazdák.
Az éves átlagtermés mintegy 20-25 ezer tonnára tehető, amely nagyrészt kielégíti a hazai fogyasztási igényt. Az import választékbővítési céllal érkezik az áruházakba, évente mintegy 5-6 ezer tonna mennyiségben.
Az idei évre vonatkozó termésbecslési adatok még nem állnak rendelkezésre, azt azonban már látni lehet, hogy az idén az előző évinél nagyobb hozamokban bízhatnak a gazdák, a termés mennyisége azonban a közepes szintet így sem éri majd el. Ennek egyik oka a dél-dunántúli termőtájakat ért áprilisi fagykár, másik oka pedig az ültetvények öregedése, kondícióvesztése.
Az egyes termőtájakon hagyományos helyi körtefajtákat is termesztenek, amelyek az adott termőhelyhez alkalmazkodott, helyben kialakult fajták. Főleg házikertben, szórványgyümölcsösökben találhatók. Az államilag elismert hazai fajták köztermesztésben is szerepelnek, de a környezeti igényük miatt egy-egy tájra jellemző termesztésük.
Így például a Csengőkörte, a Gyöngykörte a Dél-Alföldre jellemző, a Fehérvári körtét és a Köcsög köretét Dél- és Közép-Dunántúlon termesztik, a Kétszertermő körte, a Tüskéskörte és a Sózó körte a Nyugat-Dunántúlra jellemző, a Maróti téli a Dunakanyar fajtája.
Ilyen árakat találunk idén a piacokon
Hazánkban 1865 hektáron foglalkoznak körtetermesztéssel a gazdálkodók. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében található a legtöbb ültetvény, mintegy 505 hektárra tehető a termőterület nagysága, Borsod-Abaúj-Zemplén 412 hektáron, Heves vármegyében 198 hektáron Zalában pedig 165 hektáron foglalkoznak körtetermesztéssel a gazdálkodók. A termőterület sajnos az elmúlt években folyamatosan csökken.
Az AKI PÁIR friss adatai szerint az idei termésű körte ára a vidéki fogyasztói piacokon a 38. héten 800 forint volt Debrecenben és Szegeden, míg nagybani piacokon a termelői ár fajtától függően 500 és 650 forint között mozog. Az idei évben tehát a zsebébe kell nyúlnia annak, aki körtét szeretne eltenni, akár befőttként, akár lekvárként.