agrarszektor.hu • 2023. október 6. 11:03
Spanyolország az Európai Unió legnagyobb fokhagymatermelője és -exportőre, amely az unió valamennyi tagállamába szállít. Az egyes uniós országok fokhagymaigénye között azonban jelentős eltérések lehetnek, ugyanis amíg a tavalyi év során Izland és Magyarország alig, Németország és Olaszország szinte felfoghatatlan mennyiségeket vásárol a spanyol terményből. A következő szezonban ugyanakkor lehetnek meglepetések, mivel a spanyol termőterületek a korábbi, majdnem egy évtizedig tartó növekedést követően az elmúlt években csökkenni kezdtek.
A 2022-es évben közel 287 ezer tonna fokhagyma termett Spanyolországban. Ez azonban majdnem 30%-kal volt kevesebb a 2021-es termésnél. További problémát jelent, hogy amíg a 2012-2021 közötti időszakban folyamatosan növekedett a fokhagyma termőterülete, 2022-ben már csökkenést regisztráltak a spanyol hatóságok. A 2021-es, megközelítőleg 29,7 ezer hektár helyett tavaly már csak 28,5 ezer hektáron termesztettek fokhagymát a spanyolok. Az idei szezonban ráadásul a várakozások szerint további, 20% körüli területcsökkenés várható, amelynek a fő oka a vízhiány.
Az EU valamennyi tagállamába jutott a spanyol fokhagymából
Bár a termőterület csökkenése már tavaly elindult a spanyoloknál, az ország továbbra is az Európai Unió legnagyobb termelője és exportőre. A Statista oldalán nemrég megjelent adatok szerint a 2022-es évben a spanyolok mintegy 25,521 ezer tonnát exportáltak Németországba, ezen felül 16,583 ezer tonna került Olaszországba, 14,556 ezer tonna pedig Franciaországba. A három nagy dobogós helyezett után következnek a portugálok (7,274 ezer tonna), a lengyelek (6,967 ezer tonna) és a hollandok (5,222 ezer tonna) A spanyol fokhagymából minden uniós tagállamba jutott, még Izlandra is, igaz oda mindösszesen 1 tonnát exportáltak a Statista adatai szerint. Magyarország a középmezőnyben található: hozzánk 2,15 ezer tonna fokhagymát exportáltak a spanyolok.
Egyre nagyobb problémát jelent a kínai import
Egyre komolyabb gondot jelent a spanyol fokhagymatermesztőknek és importőröknek kínai fagyasztott fokhagyma uniós, nyilvánvalóan csalárd importja is. A csalás lényege, hogy az állítólagos fagyasztott áru valójában -4 Celsius-fokon szállított hűtött fokhagyma, miközben a fagyasztott fokhagymát -20 Celsius-fokon kellene szállítani, és magasabb vámot kellene fizetni érte. Ez a helyzet azt eredményezi, hogy a kínai fokhagyma tartósan nyomott áron érkezik az EU-ba, ami korlátozza a spanyol fokhagymatermelők értékesítési lehetőségeit.