Braunmüller Lajos • 2023. október 17. 10:17
A nők kulcsszerepet játszanak a fenntartható és az élelmiszerbiztonságot is szavatoló mezőgazdaság kialakításában, ám továbbra is jelen van a nemek közötti egyenlőtlenség ezen a téren – hangzott el az ENSZ Vidéki Nők Nemzetközi Napja alkalmából az Agrárminisztériumban megtartott rendezvényen.
Az elmúlt három évben a mezőgazdaság jelentős kihívásokkal nézett szembe, amelyben a költségek emelkedése, az aszály, a csökkenő fogyasztás és számos negatív körülmény alakítja az ágazatot - mondta el az eseményen Juhász Anikó, az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára. Hozzátette: ilyen esetekben különösen időszerű az összefogás, amelyben kiemelt szerepet kapnak a nők is.
Minden harmadik vezető
2022-ben 53 ezer nő dolgozott a mezőgazdaságban, a 196 ezer gazdaság mintegy harmadát nők vezetik, köztük sok profi, közép- vagy nagyméretű gazdaságot.
Sok esetben a generációváltás révén vették át a nők a vezető szerepet, amelyet sikeresen ellátnak. „Gyakran a nők a háttértámogatásban is kulcsszerepet játszanak, azt a munkát végzik, amit senki sem szeret: a marketing-, illetve adminisztrációs tevékenységet.”
Segít a technológia
2021-ben új felhívás indult a precíziós gazdálkodás terjedésének elősegítésére, amely technológia lehetővé teszi a nők számára is, hogy még jobban részt tudjanak venni a mezőgazdasági termelésben azzal, hogy könnyebbé és hatékonyabbá teszi a munkát. Juhász Anikó kiemelte: a fenntarthatóság kiemelten fontos ebben a folyamatban is, ahogy az információáramlás, a tudásátadás hozzájárulhat ahhoz, hogy a nők még nagyobb szerepet játsszanak a magyar agráriumban.
A vidékfejlesztés nem elképzelhető a mezőgazdaság fejlesztése nélkül, amelyben kiemelt szerepe van a területen tevékenykedő nőknek is - mondta el Süle Katalin, aki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara képviseletében videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket.
Nehezített pályán
Az ENSZ Vidéki Nők Nemzetközi Napja rámutat, hogy a nők kiemelten fontos szerepet játszanak a vidéki életformában, az élelmiszerbiztonságban. A nők a vidéki háztartások fenntartható továbbfejlesztésében, illetve fennmaradásában is kulcsszerepet töltenek be - mondta el az eseményre küldött videóüzenetében Nabil Gangi. Az ENSZ mezőgazdasági és élelmezési szervezete, a FAO Európáért és Közép-Ázsiáért felelős helyettes regionális képviselője figyelmeztetett:
a nemek közötti egyenlőtlenség azonban még mindig jelen van ezen a téren, a nők gyakran rosszabbul fizetett, nehezebb munkát végeznek, kisebb jövedelemért. A nők négyszer nagyobb eséllyel veszítik el mezőgazdasági munkájukat, mint a férfiak, és tulajdonhoz fűződő jogaik is számos országban sérülnek jelenleg.
Együttműködés a nőkért
A világ népességének jelentős része, mintegy 2,5 milliárd ember vidéken élő nő, amely komoly jelentőséget ad ennek a csoportnak
- mondta el az eseményen Sergii Kharin, a Corteva Agriscience magyarországi ügyvezető igazgatója. A nők azonban továbbra is jelentős kihívásokkal, előítéletekkel néznek szembe ezen a téren. A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági vállalat ugyanakkor világszerte támogatja a női gazdálkodókat, és nagy szerepet szán a cég nekik a fenntarthatóságot illetően is.
2021-ben a vállalat a Magyar Női Unió közreműködésével indította el a TalentA nemzetközi oktatási programját, melynek célja, hogy tovább bővítse az oktatási lehetőségeket és új pénzügyi forrásokhoz biztosítson hozzáférést a mezőgazdaságban dolgozó nők számára. A TalentA 2023-ban, már másodszor biztosított lehetőséget a női gazdálkodók továbbképzésére és fenntartható mezőgazdasági törekvéseik támogatására. A programot sikeresen teljesítő nők részt vehettek a mikroprojekt pályázaton is, amelynek díjátadására is sor került az eseményen.
Kellenek az új gazdálkodók
A mezőgazdaságnak egyszerre kell szembenéznie a Covid utóhatásaival, az orosz-ukrán és a napokban kitört izraeli háborúval, valamint a klímaváltozással is. Ebben a küzdelemben kiemelt szerepet kapnak a nők – mondta el a rendezvényen Batthány-Schmidt Margit. A Magyar Női Unió Egyesület elnöke hozzátette: az Európai Unióban a gazdálkodók mindössze 42 százaléka nő, és csak harmaduk vezető, ráadásul 16 százalékkal alacsonyabb jövedelemmel kell szembenézniük a férfiakkal összehasonlítva.
Az EU-ban ráadásul egyre nő a gazdák átlagéletkora, és nagy ütemben szűnnek meg az agrárgazdaságok. Éppen ezért mindenki, aki szeretne agráriummal foglalkozni, lehetőséget kell biztosítani erre, amelyhez be kell vonni a mezőgazdaságba a nőket és a fiatalokat.