Ausztrália legnagyobb mezőgazdasági ágazati csoportja megköszönte a kormánynak, hogy nem volt hajlandó "a busz alá dobni az ausztrál gazdákat" egy olyan megállapodás aláírásával, amely szerintük nem engedett volna elegendő terméket az EU-ba. Mint ismeretes, a két fél között 2018 óta folynak a tárgyalások: Ausztrália az uniós vámok eltörlésével és a kvóták bővítésével szeretné fellendíteni a mezőgazdasági exportot, Európa pedig valószínűleg nagyobb hozzáférést szeretne kapni Ausztrália kritikus jelentőségű ásványkincseihez - írta meg a Reuters.
Don Farrell ausztrál kereskedelmi miniszter az uniós kollégájával, Valdis Dombrovskival a hétvégén a japán Oszakában tartott találkozót követően elmondta, hogy nem történt előrelépés. Az ausztrál tárcavezető egy nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy azzal a szándékkal érkezett Oszakába, hogy véglegesítsék a szabadkereskedelmi megállapodást, ám nem sikerült előrelépést elérniük.
A tárgyalások folytatódnak, és bízom benne, hogy egy napon olyan megállapodást írunk alá, amely mind Ausztrália, mind európai barátaink számára előnyös
- tette hozzá Don Farrell.
Murray Watt ausztrál mezőgazdasági miniszter szerint az EU - a világ egyik legnagyobb piaca - csak kissé módosította a három hónappal ezelőtt előterjesztett javaslatát. A miniszter az ABC rádiónak elmondta, hogy
egyszerűen nem láttuk, hogy az EU eléggé megemelte volna az ajánlatát olyan dolgokra, mint a marhahús, a juh, a tejtermékek, a cukor, ahhoz, hogy úgy gondoljuk, hogy ez az alku Ausztrália nemzeti érdekeit szolgálja.
Az ausztrál mezőgazdasági miniszter szerint várhatóan időbe fog telni, amíg az ausztrál kormány és az EU vezetése képes lesz tárgyalni a megállapodásról, mivel az EU-ban közelednek a választások. Murray Watt szerint az országok és régiók számára mindig sokkal nehezebb az ilyen jellegű kereskedelmi megállapodásokról tárgyalni a választások előestéjén.
Az ausztrál mezőgazdasági csoportok rendes megállapodást akarnak
Az ausztrál mezőgazdasági csoportok nyomást gyakoroltak a kormányra, hogy ne írjon alá egy "ócska megállapodást", amely hátrányos helyzetbe hozná tagjaikat az új-zélandi, kanadai és dél-amerikai versenytársakkal szemben, akiknek nagyobb hozzáférésük van az uniós piacokhoz. Az EU tavaly kereskedelmi megállapodást írt alá Új-Zélanddal, amely csökkentette az uniós exporttermékek - többek között a ruházati cikkek, vegyi anyagok és autók - vámjait, és több új-zélandi marhahúst, vajat és sajtot engedett be az EU-ba.
Kiábrándító, hogy az európaiak nem voltak hajlandóak valami kereskedelmileg értelmes dolgot letenni az asztalra
- mondta David Jochinke, a Nemzeti Gazdaszövetség elnöke egy nyilatkozatban, amelyben megköszönte Farrellnek, hogy elutasította az EU feltételeit.