A Pénzcentrum megszerezte a Tudatos Vásárlók Egyesületének (TVE) még nem publikált terméktesztjének eredményeit, amelyben 17 márka 23 hazai boltokban és webshopokban megvásárolható láncfűrészeit tesztelték nemzetközi fogyasztóvédő szervezetekkel együttműködve, egységes módszertan alapján. A Tudatos Vásárlók Egyesülete által vizsgált 23 termék közül 17 akkumulátoros, 3 benzines és 2 elektromos (kábeles) láncfűrész. Hogy melyik láncfűrész hogyan szerepelt a gyakorlati tesztek során, pontosan kiderül a Tudatos Vásárlók Egyesületének termékteszt oldalán.
A tesztelés folyamata az amatőr kertészek igényeihez igazodott, nem a professzionális felhasználók igényeit vette figyelembe. A 4 fő tesztelési szempont, melyek mentén vizsgálták a láncfűrészeket a következő volt:
- Az eszköz hatékonysága: Ezen belül tesztelték a vízszintes és függőleges vágást, a fakivágás pontosságát, illetve a munkálatok elvégzését követően a fűrészlap és a mozgó alkatrészek kopását is. Itt még nem számítottak meglepetésre a tesztelők, mégis akadtak olyan termékek, amelyek láncfűrész mivoltuk ellenére küzdöttek az elemekkel, ha fűrészelésről volt szó. Mint például a Bosch UniversalChain 18 akkumulátoros gépe. Előnyére váljék, hogy a kopás teszten elég jól szerepelt.
- A használat egyszerűsége: Ez esetben további 17 szempont szerint értékelték, hogy mennyire egyszerű kezelni ezeket gépeket. Például, hogy milyen az eszköz súlyelosztása, mennyire egyszerű a fogak élezése vagy az olaj utántöltése. Egyéni preferenciáink alapján pontosan szűrhetjük a teszteredményekből, hogy a számunkra fontos használhatósági szempontoknak melyik termék felel meg a leginkább.
- Az akkumulátor tartóssága (akkumulátoros gépeknél): Akkumulátoros gépek esetében mindig kulcskérdés, hogy meddig bírják egy szusszra. Láncfűrészek esetében viszont nem feltétlen kizáró ok, ha rövid az üzemidejük egy töltéssel. Ha a láncsebességük magas, vagyis hatékonyan tudunk velük dolgozni, rövid idő is elég lehet a szükséges munka elvégzéséhez. Szemben egy kevésbé hatékony, de sokáig duruzsoló géppel. Erre jó példa a Worx WG385 akkumulátoros láncfűrész, mellyel 8 percet tudunk egyhuzamban dolgozni, viszont a 18m/s-es láncsebesség lehetővé teszi, hogy ennyi idő alatt látszódjon is a munkánk eredménye. Szemben a Black and Decker GKC3630L-lel, mely 5m/s-es láncsebességével 15 percnyi üzemidő mellett sem lesz jobban a hasznunkra. A tesztelt láncfűrészek akkumulátorának töltési ideje egyébként 36 és 240 perc között mozog. Ez is fontos szempont lehet, attól függően, hogy mennyi munkát szeretnénk egyszerre elvégezni általában.
- Zajszint: Azon túl, hogy mérték a felhasználó füle melletti zajszintet, szubjektíven is értékelték a zaj típusának elviselhetőségét. Ennek kapcsán rögtön beugorhatnak a benzines láncfűrészek, melyek hangját hallani egy szép vasárnap délután, megfizethetetlen. Azon túl, hogy zajosak, a benzines kerti láncfűrészek nem rendelkeznek katalizátorral, így bőven juttatnak szennyező anyagokat a légkörbe. Jó hír, hogy már most kevesebb új benzines modellt dobnak piacra a gyártók. Úgy tűnik, hogy figyelmüket az akkumulátoros modellekre összpontosítják inkább. Az akkumulátoros készülékeknek nulla a károsanyag-kibocsátása és csendesebbek is. A termékteszt eredmények pedig azt mutatják, hogy az akkus láncfűrészek teljesítményükben már most vetekednek a benzinesekkel, és bizonyos esetekben túl is teljesítenek. Nyilván azért nagyon halk darabokra ne számítsunk láncfűrész kategóriában, de azért itt is vannak fokozatok.
A tesztelt termékek átlagára 43 000 és 224 000 Ft között mozog. Fontos, hogy akkumulátoros modell vásárlása előtt mindenképp nézzük meg, mit tartalmaz a csomag, ugyanis egyes termékek azért is lehetnek jóval olcsóbbak, mert nem tartalmazzák az akkumulátor(oka)t és a töltőt, azokat külön meg kell vásárolnunk.