agrarszektor.hu • 2023. november 10. 16:27
A Nébih a vármegyei kormányhivatalok szakembereivel novemberben 2-án az ónodi Országos Állat- és Kirakodóvásáron helyszíni ellenőrzést tartott, melynek során több mint ezer nem megfelelő gyümölcsültetési anyag megsemmisítése mellett több esetben a helyszíni értékesítés betiltására is sor került. Az ellenőrök jellemzően a szaporítóanyag értékesítése, a szőlő- és gyümölcs, valamint a dísznövényültetési anyagok címkézése, továbbá a szaporítóanyagok származását igazoló dokumentumok kapcsán tártak fel szabálytalanságokat.
A vásáron elvégzett vizsgálatokat a hivatal több osztálya a vármegyei kormányhivatalok és a NAV munkatársainak bevonásával végezte - írja a Nébih. A piaci ellenőrzés során ismeretlen eredetű és problémás minőségű szaporítóanyagokra bukkantak a szakemberek. Az ellenőrök ezernél több gyümölcsültetési anyag esetében rendeltek el helyszíni megsemmisítést, továbbá az árusítás azonnali betiltását.
A legproblémásabb - az ellenőrzés során megsemmisített - tételek a fekete ribiszke fajból származtak. A szakemberek több esetben is azzal szembesültek, hogy az árusok magnóliaként vagy piros ribiszkeként kínálták a fekete ribiszkét. A gyümölcsoltványok esetében az almatermésűek (alma, körte, birs) és a csonthéjasok (szilva, meggy, cseresznye, kajszibarack és őszibarack) csoportjában, a dísznövényültetési anyagoknál pedig a rózsatövek esetében történtek szabálytalanságok.
A gyümölcsfák címkézésével kapcsolatban többféle problémát is feltártak az ellenőrök. Számos esetben teljesen hiányzott a címke, ami a szaporítóanyag azonnali megsemmisítését vonta maga után. A hatóság - ellenőrizve annak végrehajtását - a jogsértő állapot megszüntetésére kötelezte a forgalmazókat. Előfordult hiányos, ellentmondásos adattartalmú, valamint több esetben lengyel és román nyelvű címkézés is. A külföldi szaporítóanyagok esetében az ellenőrök több tételnél találtak - a növényútlevél adattartalmára vonatkozó követelményeket nem teljesítő - hiányos termelői címkét.
A rózsatövek esetében is jellemző volt a tövenkénti fajtamegjelölés hiánya. Sok esetben mindössze egy-egy nagyobb mennyiségű rózsatőre voltak utólagosan színes képek rögzítve, továbbá vagy hiányoztak a származást igazoló dokumentumok is, vagy legfeljebb csak összefoglalóan „rózsa”, „rózsatő” megnevezést tartalmaztak. A szőlők esetében a kötegelt ültetési anyagon előző évi hatósági címke nem rendeltetésszerű és a jogszabálynak nem megfelelő felhasználását állapították meg az ellenőrök. A konténeres anyag esetén pedig hiányos adattartalmú címkét találtak a szakemberek.
Valamennyi említett szaporítóanyag esetében egyúttal felmerültek minőségi problémák is. A gyümölcs- és dísznövény-szaporítóanyagoknál a szabadgyökerű tételeknél egyes esetekben a gyökereket nem takarták még fóliával sem, más esetekben már a száradás jeleit mutatták a növények, de előfordultak kihajtott gyökércsomagolt rózsatövek is, illetve fóliazacskós csomagolás esetében elszáradt, megpenészedett vagy hosszú etiolált hajtásokat tartalmazó vesszőkkel rendelkeztek.