agrarszektor.hu • 2023. november 30. 11:32
Az idei tanulóév tapasztalatai, a magyar stratégiai terv módosítási elképzelései, az uniós Green Deal jövője annak a kerekasztal-beszélgetésnek, amely a támogatási rendszer változását, és annak hatásait elemezte. A fórumon elhangzott: a rendszer jelenleg még bizonytalanságokat él meg a végrehajtás terén, a hozzá elektronikus eszközök használata még gyerekbetegségekkel küzd. Várható ugyanakkor, hogy ezek a jövőben zökkenőmentesebben zajlanak majd - hangzott el a Portfolio Agrárszektor 2023 Konferencián Siófokon.
Tanulóév volt az idei a januártól hatályba lépett új uniós Közös Agrárpolitikában (KAP), amely - elsősorban az első pilléres közvetlen kifizetéseknél - sok lényeges változást hozott. Az Agrárszektor konferencia második napján a támogatási környezetet elemző szekció azt vizsgálta, hogyan alakult a gazdálkodók támogatási pozíciója 2024-ben, és mit kell tenniük a termelőknek annak érdekében, hogy a lehető legtöbb támogatáshoz jussanak az új rendszerben. Az idei tapasztalatok alapján arról esett szó, hogy milyen azonnali módosításokra van szükség az uniós támogatások megszerzését biztosító magyar stratégiai tervben, illetve hogyan alakítja ki jövő évi ellenőrzési és kifizetési gyakorlatát a Magyar Államkincstár. A szekció emellett áttekintette a KAP-ról, illetve az Európai Zöld Megállapodásról (Green Deal) folyó uniós vitákat, amelyek kimenetele döntően meghatározhatja, milyen szabályozási és támogatási feltételek, illetve szigorítások mellett kell gazdálkodniuk a hazai agrárágazat szereplőinek a következő években.
Voltak bizonytalanságok
Nem volt zökkenőmentes az átállás, különösen a területfelmérést illetően, de a MobilGazda jó irányt jelent, amely hozzájárul ahhoz, hogy a gazdák könnyebben vehessék az akadályokat
– fejtette ki a kerekasztal-beszélgetés során Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke. A falugazdászokon keresztül megszenvedtük az idei évet, a következőnek több erőforrással, több falugazdásszal kell nekikezdeni – tette hozzá.
Nagyon nagy teljesítményt nyújtott a falugazdász hálózat, de a gazdáknak így is voltak nehézségei az átállás során
- mondta el Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke. Hangsúlyozta, hogy amennyiben elvárják a gazdáktól, hogy elektronikus úton nyújtsa be a kérelmeket, akkor gondoskodni kell arról, hogy az informatikai háttér megfelelő időben készen álljon, mert minden rossz lépés a termelőknek veszteséget okozhat.
Még alakul a rendszer
A legfontosabb, hogy a KAP, a támogatási keret rendelkezésre áll – hangsúlyozta Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója, aki szerint az új támogatási formákban nem ellenséget, hanem lehetőséget lehet látni.
Reagálnunk kell a klímaváltozásra, a természetet meg kell őriznünk és a versenyképességet, hatékonyságot is javítanunk kell. A Green Deal-nek való megfelelés nehéz, de az ennek való megfelelés révén hatékonyabbak lehetnek a szereplők.
Az új támogatási rendszer komolyabb felkészültséget igényel – szögezte le Vajda Péter, a Phylazonit Kft. ügyvezetője, amely kétségkívül nehézséget jelentett a termelőknek. A legnagyobb feladat jelenleg az információáramlás fenntartása, a gazdák segítése.
Az uniós támogatás egyre komolyabb feltételrendszert támaszt a szereplőknek, és ezeknek nem lehet megfelelni elektronikus megoldások nélkül
– mondta el Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára. Ez a kilencvenes években gazdálkodni kezdett korosztálynak – akik a magyar mezőgazdaság derékhadát adják – kétségkívül nehézségeket jelentett. A mostani változások ténylegesen belenyúlnak a termelési gyakorlatba – tette hozzá.
A következő év tartalmi értelemben nem sok változást hoz, ezek minden bizonnyal 2025-től várhatóak, hiszen a konstrukciók jövő évben készülnek el, amelynek elfogadása miatt 2025 lehet az érdekesebb lehet
– fogalmazott.
Felhasználóbarát kommunikáció kell
A területi monitoring rendszer öntanuló, ami azt jelenti, hogy minél több adat van benne, annál zökkenőmentesebben fog működni
– mondta el Detre Miklós, a Magyar Államkincstár elnökhelyettese. Ennek javításában számítanak a falugazdászokra, a termelők edukációjában pedig minden olyan fórumra, mint amilyen az Agrárszektor konferencia is – tette hozzá.
Az eseményen elhangzott, hogy a monitoring rendszer fejlődése várható, amelynek révén a kezdeti hibák után javulhatnak az ehhez kapcsolódó eljárások. Fontos lenne ugyanakkor, hogy a kapcsolódó figyelmeztetések nyelvezete érthető legyen, és a termelők segítségként, ne pedig ítéletként éljék meg ezeket a figyelmeztetéseket
- hangzott el az eseményen.
A Portfolio Agrárszektor 2023 konferenciáról eddig megjelent cikkeink:
Képek forrása: Agrárszektor