Az aratás alatt akár 16 órás munkanapja is lehet egy gazdálkodónak több héten keresztül is, ezért is lehet, hogy számos más foglalkozás vonzóbb a mezőgazdaságnál, és ez az oka annak is, hogy nagy problémák vannak a gazdaságátadással, és az európai gazdatársadalom öregszik. Ezen segíthet az intelligens gazdálkodás, amiben nagy előrehaladás történt az elmúlt években - írja a vg.hu. Jó példa lehet erre a szőlőtermesztés, ahol szüret idején azonnal kell a munkaerő és gyors munkára van szükség, amiben óriási segítséget jelenthetnek a robotok, mind gyorsaságban, mind pedig rendelkezésre állásban.
Akad olyan szamócaföld, ahol a termés szedésére fejlesztettek ki robotot, amely egyedül tájékozódik és navigál a sorok között, lézer segítségével tesz különbséget például az emberek és a tárgyak között. Egy holland például kifejlesztett egy gépet, amely a spárga betakarítást teszi gyorsabbá és hatékonyabbá. Van már olyan, napelemmel működő robot is, amely a gyomlálást végzi, akár húsz ember munkáját is kiváltva. Most főként biogazdálkodók használják, hogy spóroljanak a növényvédő szereken, de ezt a robotot tovább lehet fejleszteni, hogy trágyázzon, vagy permetezzen.
Sokan aggódnak ugyanakkor amiatt, hogy a kertészetekben használt berendezések nem olyan ügyesek és igényesek munkájukra mint az emberek. A mesterséges intelligencia, vagyis az AI a mezőgazdaságban erre is megoldást nyújthat. Léteznek már gyümölcsök leszüretelésére kifejlesztett, úgynevezett négykezű robotok, amelyek gyorsan és sérülésmentesen tudják betakarítani a termést, köztük az olyan, érzékeny gyümölcsöket is, mint például a málna.
Ahogyan az ilyen mezőgazdasági robotok fejlesztésére szerte a világon startupok álltak rá, úgy erre már Magyarországon is sok példa van. Már hazánkban is egyre több az önvezető traktor, amelyekkel akár éjjel-nappal lehet a talajt művelni. Egyelőre a gazda még közel van a gépéhez, és be tud avatkozni, ha rosszul működne. Ezek a gépek azonban csak a földeken közlekedhetnek önvezető üzemmódban.