agrarszektor.hu • 2024. március 13. 13:33
A kókuszt bizonyára sokan kedvelik és örömmel fogyasztják valamilyen édesség, sütemény vagy ital formájában. Azt viszont már kevesebben tudják, hogy nemcsak a konyhában, hanem a kertben is értékes „alapanyag” lehet. Mégpedig azért, mert javítja a talaj állapotát és a termőképességet, növeli a talajlevegőzést és a vízelvezetést is segítheti. Ráadásul egyes gyökérbetegségek ellen is bevethető. Az alábbi cikkben összegyűjtöttük, hogy hogyan és miért érdemes a kapa mellett a kókuszt is megragadni, ha kertészkedésre adjuk a fejünket.
Bár a legtöbben egyszerűen hulladékként néznek a kókuszrostra, de valójában a többi része remekül hasznosítható - írja a balconygardenweb. A kókuszrostot egyébként más iparágak is felhasználják: leggyakrabban erózióvédelmi matracok, hálók és textíliák formájában találkozhatunk vele, de kefék és kötelek gyártásához is ideális. Ahhoz a rostokat kinyerjük, addig kell áztatni a kókuszdió héját, amíg a rostok teljesen elválnak a héjtól. Ezeket a rostokat ráadásul üvegházakban, kertészetekben és palántanevelő telepeken is alkalmazhatják. Most pedig lássuk, milyen további előnyei vannak annak a kókuszrostnak más termőközeggel szemben:
- gyommag mentes és steril,
- semleges pH-értéke van, míg például tőzeg savas,
- jobb nedvességmegtartó és levegőztető képességgel rendelkezik,a tőzeghez képest lassabban bomlik le.
Ha már felmerült volna bennünk a kérdés, hogy mégis, honnan szerezzünk kókuszrostot, van egy jó hírünk: pillanatok alatt hozzájuthatunk, hiszen számos helyen lehet vásárolni préselve, tégla formában is. Ezeket a téglákat könnyű csomagolni, tárolni és kezelni is. Használat előtt a terméket pedig fel kell oldani. Érdemes tudni, hogy a kókuszrost, szárazon ékezik, amit aztán be kell áztatni a használat előtt, hogy megduzzadjanak. Egy ilyen blokk akár 5 kilós is lehet, így igen nagy mennyiségű ültetőközeget kaphatunk. Az alábbi módon használjuk fel a blokkokat:
- Vágjunk szét egy téglát, és dobjuk egy nagy vödörbe, majd adjunk hozzá annyi vizet, hogy a tégla meg tudja magát szívni.
- Hagyjuk a kókuszrostot egy ideig a vízben állni, hogy meglazuljon és felszívja a vizet.
- 10-15 perc elteltével keverjük össze, és ha száraznak tűnik, adjunk hozzá még vizet.
- Néhány perc után keverjük meg. Mindezt addig ismételjük, míg azt nem látjuk, hogy egy laza szerkezetű, nedves kókuszrostot nem kapunk. Ha mindez megvan, már használhatjuk is a kertben!
Mire használhatjuk a kertben?
A kókuszrost közvetlenül bedolgozható a kerti talajba, ezzel javítva a vízvisszatartást és a levegőztetést. Emellett képes csökkenteni a talajgomba és gyökérbetegségek kockázatát is. Továbbá használható talajtakaróként is a kerti növények körül. Ám nemcsak a kertben, hanem akár cserepes növényeknél is alkalmazhatjuk.