agrarszektor.hu • 2024. április 6. 12:29
A talaj egészsége mindig is fontos volt, de egyre fontosabbá válik ahogy klímánk és emberi szükségleteink is változnak. Az egészséges talaj, nem csak hogy csökkenti a klímaváltozás hatásait és a mezőgazdasági növényekre rótt terhét, de ellátja őket és ezáltal minket is a szükséges tápanyagokkal, ezért fontos különösen nagy figyelmet szentelnünk neki.
A talaj egészségét igyekszik fenntartani maga a természet is a talajbiodiverzitás formájában, ugyanis a talajban rengeteg élőlény megtalálható az apró baktériumokon keresztül egészen a talajforgatását végző nagyobb emlősökig (vakondok és borzfélék). Amennyiben megértjük a talaj fontosságát, úgy meg kell értenünk a talajbiodiverzitás fontosságát is, hogy támogatásával képesek legyünk az anyatermészet számára megfelelő „munkakörülményeket” biztosítani az egészséges talajért és az egészséges életért, hogy ne csak mi, de unokáink is élvezhessék e Föld/föld gyümölcseit - írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
Talaj Biodiverzitás: A talpunk alatt rejtőző világ
A talaj tele van élettel, mely hihetetlenül sokszínű és ez a sokszínűség teszi lehetővé, hogy szolgálják a talajt és ezáltal az életet a földön. Ezen lények közössége a talajért és ezáltal érted is dolgozik. El sem hinnéd mekkora szükségünk van ezekre az élőlényekre és munkájukra, hogy ezt az általunk megismert életet és életszínvonalat élhessük.
Talaj a tápanyagellátás alapja
Ez a kijelentés elsőre talán túlzásnak hangzik, de ha jobban belegondolunk végtelenül igaz, a növényi, állati és az emberi szervezetnek is egyaránt szüksége van megfelelő táplálékellátásra, hogy egészségesen fejlődjön, valamint, hogy hosszantartó, egészséges életet élhessen. A körforgás a talajnál kezdődik, innen veszik fel a szükséges tápanyagokat a növények, majd a növényekből kerülnek tovább a tápanyagok az emberekbe és az állatokba, majd vissza a talajba és ez által a körforgásba.
Azonban, ha a talajaink nem egészségesek, akkor nem rendelkeznek a szükséges tápanyagmennyiséggel, hogy ellássák a körforgást megfelelően, így a növények egészsége romlik, kevesebb és kiegyensúlyozatlan mennyiségű és minőségi tápanyagot tudnak csak felvenni, ami kihatással lesz az állatvilág egészségére és nem utolsó sorban a MI egészségünkre. Láthatjuk tehát, hogy a talaj egészségének megőrzése nagyon fontos mindennapi életünkben is.